روزنامه دانشجویی کیان

این وبلاگ مطالب روزنامه کیان را در اختیار شما قرار می دهد

 

کشف آسپرین

در چنین روزی در سال ۱۸۹۹ میلای فیلیکس هافمن، آسپرین را به جهانیان عرضه کرد .با وقوع انقلاب صنعتی در جهان و ایجاد مشاغل صنعتی همه روزه مردم کشور های مختلف دچار تنش های روحی می شدند و البته امروزه این حالت به در جه حاد خود رسیده است . با این توصیفات بشر امروزی به دنبال تسکین دهنده ای می گشت که تا حدودی به وی آرامش را اعطا کند لذا آسپرین به عنوان دارویی آرام بخش و مسکن در جهان رواج یافت . امروزه اگرچه توصیه بر عدم مصرف چنین دارویی شده است اما آرامبخش ها و مسکن های به مراتب شدید تر به مردم در نقاط مختلف جهان عرضه شده است

 

 

اعدام رزم آرا

سپهبد علی رزم آرا در سال ۱۲۸۰ ش به دنیا آمد و در هفده سالگی وارد مدرسه نظام شد. وی پس از احراز درجه افسری، به اقتضای زمان در چند زد و خورد داخلی شركت كرد و به همین دلیل ارتقاء درجه یافت. رزم آرا در سال های بعد مدارج ترقی را پیمود تا اینكه پس از تبعید رضاخان به ریاست ستاد ارتش رسید. در زمان صدارت قوام، شاه برای از بین بردن نخست وزیر و سقوط دولت وی، به هر كسی متوسل می شد و به همه وعده صدارت می داد.
رزم آرا در زمره افرادی بود كه شاه به او وعده نخست وزیری داده بود. رزم آرا با اتكا به قول شاه و با پشت پا زدن به عنایات قوام نسبت به خود، درصدد تضعیف دولت برآمد. وی از آن پس تصمیم به احراز صدارت گرفت تا اینكه در پنجم تیرماه ،۱۲۲۹ فرمان نخست وزیری گرفت. سپهبد علی رزم آرا، به عنوان ژنرال ارتش رژیم شاه و عنصر سرشناس دولت استعماری انگلیس هنگامی كه به نخست وزیری كشور رسید با ملی شدن صنعت نفت ایران به شدت مخالفت می كرد و قصد داشت با سركوب نهضت مردم، تا جایی كه ممكن است به اربابان خود خدمت كند. خیانت ها و انحرافات علنی رزم آرا در سیاست و امور مملكتی سبب شد تا روحانیون و مردم به مخالفت جدی و صریح با او بپردازند. لذا فداییان اسلام به این تشخیص رسیدند كه اگر این عنصر وابسته از میان برداشته نشود، در نهضت مردم اختلال حاصل می گردد.به همین جهت شهید خلیل طهماسبی از سوی جمعیت فداییان اسلام مامور ترور رزم آرا گردید و سرانجام وی را در شانزدهم اسفند ۱۳۲۹ ش به هلاكت رساند.اعدام انقلابی وی در واقع هشداری به برخی نمایندگان مجلس شانزدهم بود كه به دلیل وابستگی به انگلیس، مانع از ملی شدن صنعت نفت در ایران می شدند. به همین جهت، به فاصله كوتاهی پس از حركت انقلابی اعدام رزم آرا، طرح ملی شدن صنعت نفت در كمیسیون نفت مجلس، مورد تایید و تصویب قرار گرفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:59  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

بيش از 40 هزار دانشجو در قالب كاروانهاي دانشجويي راهيان‌نور تا پايان فروردين ماه از مناطق جنگي بازديد مي‌كنند.

اسماعيل احمدي، مدير ستاد اطلاع‌رساني و ارتباطات راهيان نور دانشجويي، در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران، اظهار كرد: اعزام كاروانهاي دانشجويي راهيان نور با هدف تدوين عملي فرهنگ ايثار و شهادت، معرفي الگوها و اسطوره‌هاي حقيقي به نسل جوان دانشجو، ‌آشنايي و معرفت بخشي دانشجويان با فرهنگ غني دفاع مقدس از ايام دهه فجر آغاز شده و تا پايان فروردين ماه سال آينده ادامه دارد.

وي با بيان اينكه اوج اعزام دانشجويان از 10 تا 29 اسفند ماه است، گفت: پيش‌بيني مي‌شود كه تا پايان فروردين ماه، بيش از 40 هزار دانشجو از دانشگا‌ه‌هاي سراسر كشور به مناطق جنگي اعزام شوند

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:48  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

كليد اوليه سؤالات آزمون كارشناسي ارشد دانشگاهها  عصر دیروز بر روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور قرار مي‌گيرد.

محمود بسطامي، مدير روابط عمومي سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران، اظهار كرد: كليد اوليه سؤالات آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه‌ها از عصردیروز بر روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته و داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان به نشاني www.sanjesh.org از كليد سؤالات استفاده كنند.

همچنين داوطلبان مي‌توانند اعتراضات خود به سؤالات آزمون كارشناسي ارشد را تا 15 فروردين ماه به آدرس پستي سازمان سنجش ارسال كنند تا نسبت به پيگيري اين اعتراضات اقدام شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:48  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

آنفلوآنزاي پرندگان بلاي جان گربه‌ها شد

آنفلوآنزاي پرندگان در اتريش بلاي جان گربه ها شده است .
مقام هاي بهداشتي اتريش اعلا‌م كردند تاكنون وجود ويروس مهلك آنفلوانزاي پرندگان در چند گربه تاييد شده است.
يك گربه مبتلا به آنفلوانزاي مرغي در آلمان ماه گذشته كشته شد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:36  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

مرد مرده زنده شد

پس از سه روز برگزاري مراسم ترحيم مرد سيرجاني , خانواده‌اش وي را در يكي از روستاهاي اين شهرستان زنده يافتند

.پسر ذبيح الله بيگلري گفت: پدرم سه روز پيش براي كاري راهي روستاهاي اطراف شد و همان روز مردي در جاده سيرجان - شيراز براثر حادثه رانندگي جان باخت كه بنابر شناسايي همسايگان و خانواده اين متوفي به جاي پدرم دفن شد.

در اين بين اعضاي خانواده مردي كه درجاده زير تريلر رفته بود با حضور در مراسم ترحيم آقاي بيگلري اعلا‌م كردند كه فرد فوت شده پدر آنهاست و خانواده بيگلري نيز پس از اطلا‌ع يافتن از اين ماجرا براي جستجوي پدرشان به روستاي پاريز رفتند و وي را مشغول كار ديدند.

به گفته مهدي زحمتكش داديار شعبه سه دادسراي سيرجان و قاضي اين پرونده پس از طي مراحل پزشكي قانوني و اصرار فرزندان بيگلري كه پدر را شناسايي كرده بودند مجوز دفن صادر شد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:35  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

تجمع دانشجويي درباره‌ي زنان در دانشگاه علامه

تجمعي دانشجويي به مناسبت بزرگداشت روز جهاني زن در دانشكده‌ي ادبيات دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سياسي ايسنا، در اين تجمع حدود صد نفره، تعدادي از دانشجويان به بيان نظرات خود درباره‌ي حقوق زنان پرداختند و در پايان خواسته‌هاي خود را طي بيانيه‌اي قرائت كردند.

در بخش‌هايي از اين بيانيه، آنچه كه رفع تبعيض از حقوق زنان در كليه‌ي قوانين موضوعه از جمله در قوانين كار،‌بيمه، ارث و نيز برقراري مستمري پس از فوت زنان شاغل براي فرزندان آنها و تعميم حق عائله‌مندي به زنان شاغل، منع تعدد زوجات و اصلاح قوانين ازدواج و طلاق. اصلاح قوانين و مقررات مربوط به حقوق زنان، برخورداري زنان از دستمزد و مزاياي برابر با مردان در قبال كار يكسان، برخورداري از حقوق و امتيازهاي برابر در آموزش و اشتغال(واگذاري مشاغل و پست‌هاي مديريتي به زنان)، لغو قراردادهاي استخدام موقت(پيمانكاري)، بيمه كردن زنان خانه‌دار و سرپرست خانوار، اصلاح قوانين مربوط به حقوق والدين نسبت به فرزندان به ويژه مقررات مربوط به قتل فرزند توسط پدر، زدودن فرهنگ مردسالارانه از گفتار و نوشتار در تمامي عرصه‌هاي فرهنگي و اجتماعي به ويژه آموزشي، اجراي كامل مفاد كنوانسيون حقوق كودك و حمايت از حقوق كودكان و تشديد برخورد قانوني با كود‌ك‌آزاري، خوانده مي‌شد، به عنوان خواسته مطرح شده است .

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:33  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

انتخابات شوراي مركزي انجمن اسلامي دانشجويان مجتمع آموزش عالي قم دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سياسي ايسنا، در اين انتخابات سيدمصطفي حسيني، حسين نقاشي، معصومه بشيري، مينا عنابستاني، سيد مهدي سجادي به عنوان اعضاي شوراي مركزي و زهرا تجويدي و سيد علي رضوي كشميري به عنوان اعضاي علي‌البدل اين تشكل انتخاب شدند .

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند 1384ساعت 1:32  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

انجمن اسلامی مستقل پردیس ایستگاه نقاشی برگزار کرد

به همت انجمن اسلامی مستقل دانشجویان پردیس قم دانشگاه تهران ایستگاه نقاشی یک روزه برگزار شد .

به گزارش خبرنگار ما این ایستگاه نقاشی با موضوعاتی چون هتک حرمت به حرمین شریفین سامرا ، اهانت روزنامه های دانمارکی به پیغمبر اسلام (س) و پرونده هسته ای ایران برگزار شد دانشجویان بر روی کاغذ نقاشی کشیدند و در پایان به تعدادی از آنا جوایزی تعلق گرفت .

 

از جهاد دانشگاهی پردیس چه خبر ؟

در نظر داریم با فعال کردن بخش های دانشجویی در زمینه های مختلف از جمله برگزاری جلسات مناظره ، سخنرانی و اردوهای دانشجویی ارتباطات مجموعه با دانشجویان را بالا ببریم .

مدیر جهاد دانشگاهی پردیس قم با اعلام این مطلب برگزاری دوره بررسی اندیشه های حضرت امام (ره ) ، جلسه مناظره میان حجت الاسلام قرویان و قاضی زاده با موضع نقش مردم در حکومت ، بر گزاری مسابقه کتاب خوانی آفتاب در آینه و انجام نظر سنجی میان دانشجویان در مورد روابط دختر و پسر را از اهم فعالیت های این مرکز عنوان کرد و افزود : هدف از تشکیل شعب جهاد دانشگاهی در دانشگاه ها پیگیری و به نتیجه رساند فکر های خلاق نسل دانشگاهی و بهره گیری از ایده های آنان است .

"موسویان "ادامه داد : به زودی نخستین شماره نشریه دانشجویی جهاد دانشگاهی پردیس منتشر می شود ..

وی در پایا ن ابراز امید واری کرد با استقبال دانشجویان دفتر خبر گزاری ایسنا در جهاد دانشگاهی پردیس قم ایجاد گردد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند 1384ساعت 22:51  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

کیان از فردا مجددا منتشر می شود

به اطلاع کلیه همکاران عزیز

خوانندگان عزیز

دوستان . آشنایان می رساند پس از رفع پاره ای از مشکلات پیش رو در راستای انتشار نشریه که پس از درج خبر ردپای مواد مخدر در خوابگاه پسران پیش آمد و رایزنی مدیر مسئول نشریه با دکتر زارعی متین ریاست پردیس قم دانشگاه تهران و حمایت های بی دریغ ایشان نشریه کیان از فردا منتشر خواهد شد .

 

در اینجا جا دارد از همکاران عزیزم که در این مدت صبر وحوصله نشان دادند و مرا یاری کردن تشکر کنم .

همچنین امیدوارم بتوانیم با تلاش در عرصه نشریات دانشجویی گام موثری در ارتقای سطح فرهنگی دانشگاه برداریم ....... همانطور که تا کنون هم کرده ایم

مدیر مسئول - محمد جهانگیریان

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند 1384ساعت 16:15  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

کیان به مدت ۱۰ روز منتشر نمی شود

قابل توجه خوانندگان محترم نشریه کیان

به علت مشکلات پیش آمده پس از درج خبر ردپای مواد مخدر در خوابگاه پسران و مشکلات پیش آمده توسط برخی دانشجویان که  ما را به دروغگویی و تشویش اذهان متهم کرده و پیگیری های قانونی خود را شروع کرده اند و بنا به مذاکره مدیر مسئول نشریه با ریاست پردیس قم دانشگاه تهران نسبت به عدم انتشار ۱۰ روزه کیان این نشریه دانشجویی از امروز به مدت ۱۰ روز منتشر نمی شود .

و مرکب قلمان خشک نخواهد شد مگر آن روزی که در خاک فرو رویم .

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1384ساعت 8:26  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

با دستگير 1200 درويش گنابادي نا آرامي هاي قم پايان يافت

معاون سياسي امنيتي استاندار قم گفت: با تخريب حسينيه شريعت به حكم كميسيون ماده صد شهرداري و دستگيري 1200 نفر از دراويش، در حال حاضر امنيت و آرامش كامل در قم برقرار است.

پس از سه روز تحصن در مقابل حسينيه شريعت در قم، نيروي انتظامي استان قم به كمك مردم به غائله خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران استاندار قم در يك نشست مطبوعاتي با اعلام اين مطلب و اشاره به ناامني‌هاي دوشنبه در يكي از خيابان‌هاي مركزي شهر قم گفت: چندي پيش حسينيه‌اي به صورت غيرقانوني در خيابان ارم احداث شد كه با اعتراض شهرداري روبه‌رو مي‌شود. كميسيون ماده ‌١٠٠ شهرداري به تخريب محل فوق حكم مي‌دهد. همزمان با اين اعتراض، شكايتي از سوي اداره كل اوقاف قم مبني بر عدم مشروعيت توليت اين محل توسط سيد حسن شريعت به دادگاه ارايه و دادگاه در نهايت حكم به اداره‌ي اين محل توسط اوقاف صادر مي‌كند و حسينيه پلمپ مي‌شود.

عباس محتاج با اشاره به گروهي موسوم به دراويش گنابادي گفت: اين افراد از استان‌هاي اطراف اقدام به اشغال محل مذكور كرده و اداره كل اوقاف نيز شكايتي به دادگاه ارايه داده بود كه دادگاه طي نامه‌اي به نيروي انتظامي رفع تصرف عدواني از اين اشخاص را خواستار مي‌شود.

در ادامه، سيد حسن شريعت طي نامه‌اي حاوي دو تعهد درخصوص خارج شدن اشخاص غيربومي از محل حسينيه و ديگري تخليه حسينيه در ‌١١ محرم پس از فرصت ‌١٠ روزه به جهت عزاداري، خواستار فرصت ‌١٠ روزه شد.

استاندار قم خاطرنشان كرد: اين افراد نه تنها به تعهدات خود عمل نكرده بلكه با ارسال فراخوان به ساير استان‌ها خواستار تجمع در محل حسينيه شدند.

طبق گفته استاندار قم، تعداد اين افراد از ‌٤٠٠ نفر در روز تعهد به ‌١٢٠٠ نفر در روز پاياني افزايش يافت.

وي قصد اين گروه از تجمع در محل را ايجاد فتنه در استان و متشنج كردن فضاي آن خواند.

وي اعلام كرد: مردم قم از استانداري خواستار فيصله موضوع شدند و نهايتا روز دوشنبه با تجمع در محل حادثه، با برخورد خشونت‌آميز اين گروه نيروي انتظامي در ساعت ‌٥/٩ شب براي خاتمه دادن به غائله وارد عمل شد و كنترل اوضاع را به دست گرفت.

استاندار قم با اشاره به تخريب ‌٥٠ تا ‌٦٠ درصدي حسينيه گفت: اين گروه براي استفاده از آجر و سنگ و پرتاب به سوي مردم و نيروي انتظامي، اقدام به تخريب قسمتي از حسينيه كردند.

وي افزود: هنگامي كه نيروي انتظامي اقدام به پرتاب گاز اشك‌آور كرد، اين افراد اقدام به آتش زدن منازل و پشت بام‌هاي خود كردند.

وي تعداد مجروحان را ‌٢٠٠ نفر ذكر كرد و افزود: بيش از هزار نفر نيز در اين ماجرا دستگير شده و تحويل مراجع قضايي شدند. بيش از ‌٩٠ درصد اين افراد غيربومي بودند كه مجهز به سلاح سرد و با هدف اشغال حسينيه شريعت آمده بودند.

هم‌چنين استاندار قم در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران گفت كه اين گروه به طور مسجل با خارج از كشور ارتباط داشت كه به عنوان نمونه به نامه‌ي اين افراد به سفارت كشورهاي مختلف مي‌توان اشاره كرد.

بر اساس اين گزارش هم‌چنين شوراي تامين استان اعلام كرده است كه خسارت‌هاي وارده به افراد و اهالي محل در اين حادثه، در اسرع وقت جبران خواهد شد.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1384ساعت 19:40  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

گزارش كامل كيان از نا آرامي هاي ديروز قم

200 مجروح

به گفته يك مقام مسئول حال سه تن از مجروحان كه دچار ضربه مغزي شده اند وخيم است

 

طرفداران فرقه دراويش در راه قم

 

معاون استاندارقم : كليه مبادي ورودي قم به شدت كنترل مي شوند

 

 

گفتگوي كيان با معاون سياسي امنيتي استاندار قم

 ديشب ودر حالي كه جمع كثيري از مردم قم در خيابان ارم حضور داشتند خبرنگار كيان نيز از ساعات اوليه درگيريها در اين مكان حضور يافته و گزارش زير را تهيه كرده است .

در حالي كه جمع زيادي از مسئولين استان در محل حادثه حضورداشتند معاون سياسي امنيتي استاندار قم در گفتگو با خبرنگار كيان با ارائه آماري از تعداد زخمي هاي اين حادثه گفت : متاسفانه قريب به 200 نفر در اين حادثه مجروح شده اند كه در اين ميان 43 نفراز    نيروهاي انتظامي  نيز وجود دارند .

احمد حاجي زاده افزود : متاسفانه 3 نفر از مجروحان حادثه كه البته از ميان گروه هاي مردمي بودند دچار ضربه مغزي شده و حال آنها وخيم گزارش شده است .

وي در مورد منشا اغتشاشات پيش آمده گفت : حسينيه اين گروه درويشان در خيابان ارم قرار داشته و از دو مرجع مورد شكايت قرار گرفته بودند يكي كميسيون ماده 100 شهرداري و ديگري اداره اوقاف با توجه به وقفي بودن اين ملك .

وي ادامه داد : پيش از آغاز ماه محرم با حكم مقام قضايي حسينيه افراد معترض مورد تعطيلي قرار گرفته بود كه اين درويشان بدون توجه به اين امر اقدام به بازگشايي حسينيه خود كرده بودند .

حاجي زاده افزود : با پادرمياني جمعي از سران اين گروه آنان اجازه يافتند تا پايان تاسوعا و عاشوراي حسيني در حسينيه خود به عزاداري بپردازند كه جهت اين امر تعهد نامه اي بين دكتر شريعت ‌‌( از سران گروه ) و مسئولين استان امضا گرديد .

معاون سياسي امنيتي استاندار قم با اشاره به عملكرد غير قانوني دراويش گفت : دراويش با نكوهش سران خود در مورد تعهد نامه مذكور آنان را نماينده خود نمي دانستند و اقدام به برگزاري تجمع غير قانوني كرده كه متاسفانه اين تجمع منجر به اغتشاش شد .

وي در ادامه افزود : طبق اطلاعات واصله جمعي از طرفداران اين دراويش كه در ديگر شهرهاي ايران ساكن هستند قصد ورود به قم را دارند كه در اين راستا از ساعتي پيش مبادي ورودي قم مورد كنترل شديد قرار گرفته است . 

حاشيه حوادث ديروز به روايت خبرنگار كيان

-          گفته مي شود بعد از ظهر ديروز  به هنگام اوج گرفتن درگيري ها  كليه خطوط ارتباطي تلفن همراه در منطقه وقوع حادثه دچار اختلال  شدند .

-          به گفته برخي از شاهدان تعدادي از درويش هاي تجمع كننده به سوي مردم تير اندازي كرده اند . به گفته آنان دراويش داراي تفنگ هاي شكاري بوده اند . در همين راستا تعدادي فشنگ شكاري در دست ماموران انتظامي مشاهده گرديد .

-          در حاليكه ساعاتي پس از وقوع درگيري ها در بعداز ظهر ديرو ز گذشته بود هزاران تن از مردم شهر قم با مطلع شدن از وقوع  چنين حادثه اي به سمت محل وقوع آمده بودند كه اين امر اقدامات امنيتي را با مشكل مواجه كرده بود .

-          جمع زيادي از دراويش از ساعات اوليه شمع توسط نيروهاي انتظامي از محل خارج شده بودند و تنها عده كمي از آنان به همراه حدود 200 زن كه عمدتا از اعضاي خانواده دراويش بودند در زير زمين حسينيه پناه گرفته وماموران انتظامي نيز  از آنان محافظت مي كردند .شايد شايبه حمله افراد حاضر در بيرون حسينيه باعث حضور بسيار گسترده ماموران و اقدامات ويژه حفاظتي يگان ويژه پليس  شده بود كه تا لحظه مخابره اين خبر (ساعت 13 ) هنوز نيروي انتظامي در جستجوي راه چاره اي براي خارج كردن زنان از داخل حسينيه بود .

-          ديشب چندين دستگاه اتوبوس از نيروهاي يگان ويژه پليس درمحل  حادثه حاضر بودند و آنچه باعث تعجب حاضرين مي شد تجهيزات و خودروهاي گروه هاي ويژه بود كه مردم با نگاهي از سر تازگي و شگفتي به آنها نگاه ميكردند .

-          رفت و آمد مكرر آمبولانس ها و صداي ممتد آژير نشان از وضعيت بد مجروحان داشت .

-          در جريان درگيري هاي ديروز يك ساختمان دو طبقه و يك مغازه عطاري  به طور كامل در آتش سوخت و به تعداد زيادي از اموال عمومي و همچنين چند باب مغازه ديگر نيز آسيبهاي جدي رسيد .

-          خيابان ارم از حدفاصل پاساژ قدس تا چهار راه فاطمي شاهد اوج درگيري ها بود به نحوي كه بدليل سنگ پراكني هاي موجود سراسر سطح خيابان درمحدوده مذكور مملو از تكه هاي سنگ و آجر شده بود .

-          در حاليكه تا ساعتها پس ازوقوع اغتشاشات شهر قم كمتررسانه اي  در داخل كشور اقدام به مخابره  اخبار حادثه كرده بود رسانه هاي خارجي با سوء استفاده از شرايط موجود سعي در دامن زدن به جو موجود و تخريب شخصيت چهره مذهبي قم و شهروندان آن كردند . CNN- BBC و راديو فردا و تعدادي ديگر از شبكه هاي تلويزيوني غربي در اين راه پيش قدم بودند .

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1384ساعت 1:52  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

فاجعه در نطفه خفه شد

ردپای مواد مخدر در خوابگاه پسران

با پیگیری مسئولین یک باند توزیع مواد مخدر در خوابگاه پسران پردیس قم دانشگاه تهران متلاشی شد .

 یک منبع آگاه در این زمینه که نخواست نامش فاش شود در این زمینه به خبرنگار ما گفت : چندی پیش گزارشاتی در زمینه مصرف  مواد مخدر توسط برخی دانشجویان پسر ساکن در خوابگاه دریافت کردیم که با پیگیری های صورت گرفته و اقدام فوری توانستیم از بروز فاجعه گسترده تر جلوگیری کرده و افراد خاطی را شناسایی کنیم .

 وی که نخواست نامش فاش شود افزود : در این زمینه 5 نفر از دانشجویان مورد اتهام هستند و با ایجاد رابطه با یک توزیع کننده که زن هم بوده موادمخدر را در محیط دانشگاه از او تحویل می گرفته اند .

وی ادامه داد : خوشبختانه این 5 نفر فقط نقش مصرف کننده را داشته اند و عنوان فروشنده را نداشته اند .

این منبع آگاه با خودداری از ارائه جزییات بیشتر به خبرنگار ما خاطر نشان کرد  : در حال تهیه گزارش مبسوط و کامل این جریان هستیم و بدلایل ویژه ای تا به انتها نرسیدن نتیجه تحقیقات از ارئه جزییات بیشتر معذوریم .

وی اظهار امیدواری کرد که با پایان تحقیقات ، اخبار بیشتری از این جریان را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد .

 وی در پایان با ابراز تاسف از بروز این چنین ناهنجاری هایی در محیط دانشگاه خواستاری هوشیاری دانشجویان در برخورد با چنین پدیده هایی شد .   

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1384ساعت 20:10  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

اشاره : همانطور که میدانید دانشگاه های کشورمان همواره در طول عصر حاضر مورد چالشهای گوناگون سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته اند .

این بخش حیاتی جامه که سرشار از بهترین سرمایه های انسانی جامعه است در برهه های گوناگون مورد تحولات گسترده ای قرار گرفته است .

حفظ نظم عمومی محیط و حل وفصل مشکلات مختلف انضباطی ، ایجاد محیط عاری از آلودگی های  هنجاری و کمک به حفظ شخصیت دانشجویی دانشجویان همواره یکی  چالشهای موجود در دانشگاه ها بوده است که در این راستا فعالیت واحدهای حراست در دانشگاه ها نقسی بسیار اساسی را دارا بوده است .

 در این میان خبرنگار نشریه به سراغ اسماعیل سلیمانی رییس اداره حراست پردیس رفته وبا وی به گفتگونشسته است  .

سلیمانی که از نیمه دوم سال 1382 ریاست اداره حراست پردیس قم را بر عهده گرفته است دانشجوی رشته دکترای ادیان دانشگاه آزاد اسلامی است . وی لیسانسیه دانشگاه تهران و همچنین دارای مدرک فوق لیسانس  پژوهشگاه علوم انسانی نیز می باشد .

 

کیان : اخیرا شاهد شکل گیری ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی در دادگستری استان بودیم . لطفا در مورد نقش این ستاد در دانشگاه توضیح دهید .

سلیمانی : این ستاد با توجه به شرایط و اتفاقات موجود در سالهای اخیر در بعد امنیت اجتماعی جامعه شکل گرفته است که وظیفه اصلی آن کمک به تامین امنیت جامعه و جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی با کمک گرفتن از خود مردم است . این ستاد اخیرا در تمامی دانشگاه های استان اقدام به تشکیل کمیته های فرعی نموده است که در این راستا کمیته ای هم دا پردیس ایجاد گردیده است .از اقدامات اساسی این کمیته در دانشگاه ها می توان به یاری نمودن بخشهای فرهنگی ، دانشجویی و حراستی دانشگاه بوده و در این راستا اعضای کمیته موظفند رفتارهای خلاف عرف جامعه  وشئونات قرهنگی را شناسایی کرده و در راستای اصلاح آن عمل کنند که در حقیقت اعضا یک نوع تشکیلات صرف فرهنگی و نه قضایی را تشکیل می دهند که در ولقع رابطه ای میان دانشگاه و مراکز قضایی هستند .

کیان : در مورد نقش اعضای کمیته بیشتر توضیح دهید آیا آنان مستقلا  حق هرگونه برخوردی را دارند ؟

سلیمانی : خیر ، اعضا نمیتوانند به طور مستقل و هماهنگی با رییس کمیته عمل کنند . در این راستا اگر سوء جریانی رخ دهد که جنبه تعریف شده حقوقی داشته باشد .هسته با هماهنگی مراجع و ضابطین قضایی وارد عمل می شود و می توان گفت اعضای کمیته بیشتر نقش اطلاع رسانی را دارا هستند .

کیان : ریاست این کمیته در دانشگاه بر عهده کیست :

سلیمانی : طی حکمی از سوی دادگستری استان بنده به عنوان رییس این کمیته معرفی شده ام .

کیان : شرایط حاضر جو عمومی و فرهنگی پردیس را چگونه می بینید ؟

سلیمانی : محیط های دانشجویی شرایط خاص خود را دارند و افراد حاضر درآن باید شرایط و مقتضیات محیط را درک کنند . به عنوان مثال رفتار یک دانشجو در محیط دانشگاه باید با محیط های خارج از آن متفاوت باشد نمی شود دانشجو با همان ظاهری که به پارک یا خرید می رود پا به محیط دانشگاه بگذارد . و باید گفت که حفظ شان و منزلت محیط دانشگاه چیزی است که خود دانشجویان باید آنرا ایجاد کنند .

کیان : می گویند امسال مقداری جو عمومی دانشگاه دچار تغییر شده . پوشش ها ، رفتارها و... نظر شما چیست ؟

سلیمانی : البته این امر تا حدودی بروز پیدا کرده اما ما به عنوان حراست عقیده داریم که خود دانشجو باید موازین و شرایط محیط را رعایت کند که در این  راستا متاسفانه عده ای از سر نا آگاهی  موازین را رعایت نمی کنند .

کیان : سیاست شما در مقابله در این موارد چیست ؟

سلیمانی : بیشتر نقش امر به معروف و نهی از منکر را داریم وسیاست ما بر این است که به دانشجوی خاطی کمک کنیم تا خود را اصلاح کند اما آنجایی که جو دانشگاه در معرض مسمومیت قرار گیر برخور خواهیم کرد .

کیان : می گویند حراست از برخی دانشجویان دختر تعهد اخلاقی  گرفته است . آیا آنرا تایید می کنید ؟

سلیمانی : قانونا حق چنین کاری را داریم و مواردی هم بوده که بدلایل حراستی از بیان توضیح بیشتر معذورم . دانشجویان عزیز باید بدانند که دانشگاه یک جزیره مستقل نیست و محیط هر دانشگاتهی می باید با فرهنگ بیرونی خود و شهری که در آن واقع شده باشد همگونی داشته باشد .

کیان :  دلایل کنترل ورود و خروجها توسط نگهبانان و اجباری شدن ارائه کارت دانشجویی به هنگام ورود به دانشگاه چیست ؟

سلیمانی : دلایل متعددی بود اما یکی از دلایل اصلی بنا به تقاضای خود دانشجویان و هم چنین اساتید صورت گرفته است . با توجه به ورود افراد متفرقهبه کلاسها که معمولا دانشجوی سایر دانشگاه های قم بودند با کنترل ورود و خروجه ها دیگر شاهد چنین امری نخواهیم بود .

دلیل دیگر ورود افراد متفرقه غیر دانشجو به محیط دانشگاه بود که گاها مزاحمتهایی را برای دانشجویان ایجاد می کردند .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1384ساعت 19:53  توسط محمد جهانگیریان  | 

يادداشت مدير مسئول : در شماره هاي گذشته تا حدودي در زمينه رسالت هاي نشريات دانشجويي سخن به ميان آورده واهداف آنها را مورد تشريح قرار داده بوديم . در اين شماره قصد داريم چند مورد از مسايل و موارد حاشيه اي نشريات دانشجويي پرديس را مورد اشاره قرار دهيم . روي سخن ما در اين مقال مسئولين محترم پرديس هستند .؛كه البته رياست پرديس، معاون دانشجويي فرهنگي و رييس امور فرهنگي بيشتر مورد نظر هستند . اگر نگاهي به برخوردهاي گذشته مسئولين پرديس( مجتمع آموزش عالي سابق) با نشريات دانشجويي بيندازيم به نكات مختلفي مي رسيم . در سالهاي گذشته عدم حمايت ويژه از نشريات دانشجويي مبحثي بوده كه تمامي نشريات را به چالش كشانده و هر كدام از آنها را به نوعي وارد ماجرا كرده است . برخي با مقاله ، برخي با شعر ، برخي با كاريكاتور و بالاخره هركدام به نحوهي حرف دل خود را زده اما متاسفانه نه گوش شنوايي بود تا آن دردها را بشنود و نه جسارتي از سوي نشريات دانشجويي كه جو موجود را در هم بشكند . شايد شما دانشجويان جديدالورود هنوز نشنيده باشيد كه در فاصله سالهاي 82 تا 83 بيش از 10- 12 نشريه فعال در اين دانشگاه وجود داشته كه باعث رونق جو دانشجويي و فرهنگي شده و همچنين پايگاهي جهت ابراز عقايد دانشجويان ، مطرح كردن مشكلات ، مبارزه با جو راكد و آرام موجود و تحرك بخشي به مجتمع بودند . همچنين نشريات پايگاهي براي رشد فكري ، اعتقادي ، اخلاقي و بالاخص اجتماعي دانشجويان بودند و در آنجا بود كه يك دانشجو مي توانست تمرين كار گروهي كرده و ياد گيرد كه چگونه با مخاطبان خود و محيط بيرون ارتباط برقرار كند . در همين راستا چه بسا شاهد بوديم كه مشكلات متعدد صنفي دانشجويان بارها در نشريات دانشجويي مطرح شده و اكثرا آنها ختم به خير شدند . نشريات در زمينه هاي علمي هم كارنامه مثبتي از خود به يادگار گذاشتند و مركزي براي ايجاد حس رقابت ، تحقيق ، پژوهش و تشويق به اين امور در بين دانشجويان بودند . هر دانشجوي مشتاقي مدتهافرصت خودرا صرف تحقيق بر روي يك مقاله مي كرد تا آنرا جهت ارائه به نشريات دانشجويي آماده كند . و چه بسا دانشجوياني كه با درج آثار خود در نشريات دانشجويي موفق به كسب عناوين افتخار آميز در جشنواره هاي استاني و كشوري شده وجوايز نفيسي را كسب نمودند . و اما اكنون در بيست وچهارم بهمن ماه 84 درخت پربار نشريات دانشجويي پرديس قم دانشگاه تهران رو به خمودگي نهاده و اگر باز هم مسئولين بي توجهي خود را ادامه دهند همين درخت خموده هم كم كم نابود خواهد شد . آقاي زارعي متين و ساير مسئولين آيا تا كنون به اينكه چرا از آن همه نشريه دانشجويي فقط دو سه عدد آنها مشغول به كار هستند انديشيده ايد . آيا همانطور كه تمام هميت خود را به مسايل علمي و آموزشي بسته ايد كاري هم برا بالا بردن سطح فرهنگي پرديس كرده ايد !؟؟ آقاي رييس از آن زماني كه پشت ميز رياست نشسته ايد چند بار به نبود گروههاي هنري همچون تئاتر و موسيقي در اين دانشگاه پرداخته ايد . آيا تمامي حمايت مسئولين پرديس از فعاليتهاي فرهنگي و هنري دانشجويان همانا توبيخ اعضاي شوراي صنفي پس از برگزاري مراسم روز دانشجو آنهم به آن دليل كه نوازندگان مراسم فقط ساز گيتار مي نواخته اند بوده است . آقاي دكتر اگر بخواهيد در مورد كارنامه فرهنگي و هنري اين دانشگاه گزارش دهيد چيزي در چنته داريد تا بگوييد ؟ آيا همانگونه كه در همه جا پز داده و از افتخارات علمي اين دانشگاه دم مي زنيد در مجامع فرهنگي هم حرفي براي گفتن داريد ؟ سخن را به درازا نمي كشانيم چرا كه سفره دل همه افراد فعال در عرصه فرهنگي دانشگاه به اندازه يك دفتر صد برگ حرف دارد اما آنچه كه ما از شما مسئولين مي خواهيم فقط و فقط حمايت است . حمايت در زمينه هاي مالي ، معنوي ، تجهيزاتي و..... آقاي رييس نشريه كيان آمادگي دارد عملكرد مجموعه فرهنگي در زمينه حمايت از نشريات دانشجويي را درج كند تا خود دانشجويان در اين ميان قاضي باشند . آقاي دكتر اميري معاون محترم دانشجويي فرهنگي پرديس شما هم بايد پاسخگو باشيد . چرا با توجه به اينكه طبق دستورالعمل هاي مكرر دانشگاه تهران كليه دانشكده ها و پرديس ها موظف شده اند 50 درصد از هزينه هاي انتشار نشريات دانشجويي را پرداخت كنند اين امر از سالهاي گذشته تاكنون محقق نشده است . شما بايد پاسخگو باشيد كه اين بودجه به كجا رفته ؟ چرا در اين دانشگاه براي همه امور علمي و پژوهشي و... پول هست اما براي كارهاي فرهنگي كه حتي 10 درصد بودجه امور پژوهشي و علمي را نياز ندارند هيچ هزينه اي نمي شود ؟!! و روي سخنم در پايان خطاب به شما دانشجويان عزيز است ؛ كمي بينديشيم كه تا بحال براي رسيدن به مطالبات بر حقمان چه كرده ايم و اصلا كاري كرده ايم ...!!؟
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1384ساعت 22:29  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

بابا این نشریه از ساعت ۱۰ صبح توی نگهبانیه یکی بره به دادش برسه

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1384ساعت 12:19  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

دستتون درد نكنه بر وبچ كيان كه زحمت كسيدين و اين همه مطلب روي وبلاگ ريختين !!؟

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم بهمن 1384ساعت 22:56  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

 

 

ایرانیان به رفراندوم هسته‌ای «آری» گفتند

 

 

 يادداشت مدير مسئول : مردم ايران اسلامي ديروزدر راهپیمایی 22 بهمن به رفراندوم استفاده از انرژی هسته‌ای «آری» گفتند. 
 از ساعات اولیه صبح ديروز میلیون‌ها ایرانی این‌بار در بیست و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی محكم‌تر و با جمعیتی گسترده‌تر از سال‌های قبل در راهپیمایی شركت كردند تا به رفراندوم استفاده از انرژی هسته‌ای یك «آری» محكم بگویند و هشدار بدهند كه كسی اجازه توهین به مقدساتشان را ندارد.
حال و هوای این راهپیمایی نیز با سالهای گذشته متفاوت بود، از یك سو پرچمهای یا حسین هیات‌های عزاداری به اهتزاز درآمده و از سوی دیگر پرچم دانمارك به واسطه توهین به مقدسات دینی یك و میلیارد و دویست میلیون مسلمان به آتش كشیده می‌شود.
از سویی جمعیت فریاد «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» را نهیب می‌زد  و از سوی دیگر جمعیتی آمریكا، اسرائیل و سه كشور اروپایی را به سخره می‌گیرند كه شاید فكر می‌كردند مردم كشورمان با بالا رفتن میزان تهدیدها از دستیابی به حق قانونی‌شان منصرف خواهند شد.

آري مردم ما بار ديگر در امتحاني بزرگ با موفقيت ظاهر شدند و به تمامي اروپاييان و سران ايالات متحده آمريكا  نشان دادند كه در راستاي حمايت از سرزمين خود و ارتقاي سطح علمي و صنعتي آن عقب ننشسته و همچنان حامي دست يابي به انرژي هسته اي هستند  .

و جاي تشكر دارد ؛ حركت ميليوني مردم ايران و نيز جاي تشويق دارد؛ براي آن گروه از احزاب سياسي كشور كه با وجود اختلافات شديد سياسي در راستاي حمايت ملي از فناوري هسته اي كشورمان با يكديگر متحد شده و فرياد حمايت از  فناوري صلح آميز هسته اي را سر دادند  .

و حال تو اي دانشجو ؛ همچنان دست به دست هم خواهيم داد به مهر تا ميهن خود را كنيم آباد .....

  

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم بهمن 1384ساعت 22:49  توسط محمد جهانگیریان  | 

تيم

بازي

برد

تساوي

باخت

زده

خورده

تفاضل

امتياز

1- سايپا

21

10

10

1

33

14

19+

40

2- استقلال

21

11

7

3

28

12

16+

40

3- پاس

21

10

8

3

26

13

13+

38

4- صباباتري

21

8

9

4

22

20

2+

33

5- فولاد خوزستان

21

9

5

7

25

24

1+

32

6- ذوب آهن

21

8

6

7

26

21

5+

30

7- فجر سپاسي

21

6

12

3

20

16

4+

30

8- سپاهان

21

9

3

9

22

20

2+

30

9- پرسپوليس

21

7

7

7

28

26

2+

28

10- ملوان

21

7

4

10

21

31

10-

25

11- ابومسلم

21

5

9

7

15

18

3-

24

12- استقلال اهواز

21

6

5

10

27

29

2-

23

13- برق شيراز

21

5

7

9

13

22

9-

22

14- راه آهن

21

5

6

10

17

29

12-

21

15- شموشك

21

4

6

11

15

29

14-

18

16- قندي يزد

21

4

4

13

13

27

14-

16

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم بهمن 1384ساعت 22:49  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

كانون وكلاي دادگستري: ارسال گزارش آژانس به شوراي امنيت، اقدامي فاقد ماهيت حقوقي است

 

 

كانون وكلاي دادگستري با صدور بيانيه‌اي، قطعنامه‌ي اخير شوراي حكام مبني بر ارسال گزارش پرونده ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد را سبب تامل و شگفتي محافل حقوقي ايران به ويژه كانون وكلا، عنوان كرده و آورده است كه ارسال گزارش آژانس به شوراي امنيت، اقدامي فاقد ماهيت حقوقي است.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كانون وكلاي دادگستري با صدور بيانيه‌اي و در واكنش به قطعنامه اخير شوراي حكام، مبني بر ارسال گزارش پرونده ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد، آورده است كه ماده 3 قرارداد مذكور به صراحت بيان كرده است «دول عضو قرارداد متعهد مي‌شوند كه از انرژي اتمي يا مواد شكاف‌پذير(اورانيوم) در زمينه‌هاي نظامي استفاده نشود» و ماده 4 اعلام مي‌دارد كه «هيچ‌يك از مقررات پيمان حاضر به نحوي تعبير نخواهد شد كه به حقوق غيرقابل تفويض هريك از دول طرف پيمان در زمينه توسعه تحقيقات و بهره‌برداري از انرژي هسته‌اي به منظورهاي صلح‌آميز و بدون تبعيض لطمه وارد آورد».

در ادامه‌ي اين بيانيه عنوان شده است: «نكته قابل توجه اين‌كه پاره‌اي از كشورهاي عضو آژانس اصرار مي‌ورزند كه جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تعهدات مذكور در ماده 3 پايبند باشد لكن از امتيازات مندرج در ماده 4 محروم شود. آيا از نظر حقوقي چگونه قابل توجيه است كه دولتي را ملزم كنند كه بخشي از يك قرارداد را بپذيرد و از بخش ديگر محروم شود، در حالي‌كه بند 2 ماده 4 قرارداد NPT دولت‌هاي داراي انرژي هسته‌يي را به تشويق و مساعدت لازم جهت همكاري با كشورهاي عضو كه فاقد اين فناوري هستند توصيه كرده است. با عنايت به مراتب فوق به ويژه اظهارات دبيركل آژانس مبني بر عدم تخلف ايران از مقررات و به خصوص اجراي داوطلبانه پروتكل از طرف ايران، تنظيم و ارسال چنين گزارشي براي شوراي امنيت فاقد ماهيت و مبناي حقوقي است

در اين بيانيه آمده است: «بنابراين كانون وكلاي دادگستري مركز ضمن اظهار تأسف از صدور چنين قطعنامه تبعيض‌آميز از دولتمردان كشور انتظار دارد با تدبير و دوراندشي و بدور از احساسات زودگذر و با در نظر گرفتن شرايط حاكم بر روابط بين‌الملل و با رعايت موازين آژانس بر حق مسلم ايران مبني بر استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌يي اصرار ورزيده و اقدامات مقتضي در چارچوب موازين و مقررات داخلي و بين‌المللي به منظور كاهش تشنجات و حفظ منافع ملي معمول دارند

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم بهمن 1384ساعت 22:48  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

بازخواني يك پرونده

ترور يك زن توسط گروه مهدويت

در ماه‌هاي تير و مرداد سال 1382، روزنامه‌هاي «جام‌جم»، «ايران»، «ياس‌نو» و تعدادي ديگر از جرايد، گزارشي درباره «ترور يك زن توسط گروه مهدويت» به چاپ رساندند. در آغاز به نظر مي‌رسيد اين گروه، همان «گروهك مهدويت» سابق است كه با تفكرات انحرافي فردي روحاني به نام ميلاني شكل گرفته و با نام حذف موانع ظهور امام زمان(عج)، به ترور نافرجام آقاي رازيني، رئيس كل وقت دادگستري تهران، اقدام كردند.

اما پس از پيگيري‌هاي كارشناسان انتظامي و امنيتي و دستگيري ضاربان، مشخص شد كه اين گروه نه گروهك مهدويت، كه از عناصر «فرقه درويشي ذهبيه مهدويه» هستند. در آن خبرها، خوانديم اين زن به رغم اصابت سه گلوله به وي، به شكل معجزه‌آسايي نجات پيدا كرده و يكي از ضاربان او در كمال ناباوري، برادرش بوده است.

در پيگيري اين اخبار و مطالعه سلسله‌خبرهاي مربوطه، مشخص شد، ضاربان به دستور قطب فرقه به نام «ه ـ م» و با اين عنوان كه حكم اعدام خانم مذكور را امام زمان(عج) صادر كرده و توسط قطب فرقه به عنوان نايب ايشان ابلاغ شده است، دست به ترور زده‌اند. در تداوم پيگيري‌ها، پرده از جنايت ديگري برداشته شد و آن اين‌كه همسر ناپديدشده اين خانم ـ كه از مخالفان فرقه بوده است ـ به دست يكي ديگر از مريدان فرقه در حاشيه تهران و با ضرب گلوله به قتل رسيده و دفن شده است.

قطب فرقه كه در اين زمان به خارج از كشور متواري و ساكن آمريكا شده بود، با همكاري مريدان خود در كشور، مي‌كوشيد با يك سلسله اقدامات عمليات رواني و بهره‌گيري از برخي جرايد، خانوادگي بودن اين قتل‌ها را مطرح كند و دامن قطب فرقه را از اين جرايم پاك و منزه جلوه دهد كه البته كوشش قطب فراري فرقه تا حدودي به ثمر نشست. اين در حالي بود كه برخي جرايد، اين قتل‌ها را خانوادگي و غيرفرقه‌اي اعلام كردند.

پرونده رسيدگي به جرايم كشته شدن مهدي توكلي و مضروب شدن همسر وي به نام اعظم ايزدي و دخالت‌هاي قطب فرقه و برخي ديگر از مريدان، از سوي دادگاه انقلاب اسلامي پيگيري و در برخي موارد، منجر به صدور احكام براي متهمان پرونده شد.

كمتر از دو سال از اقدام تروريستي اين فرقه درويشي نگذشته بود كه با هوشياري مأموران امنيتي ايران، از ترور دو نفر از مطرودين و مخالفان فرقه كه مدت زيادي از پيروان فرقه بوده‌اند، جلوگيري و ضارب به همراه سه قبضه سلاح كمري دستگير شد.

در سال‌ جاري، قطب فرقه كه به آمريكا پناهنده شده، در ارتباط‌گيري با يكي از مريدان خود در ايران و هدايت وي و القاي اين مطلب كه دستور از ساحت مقدس صادر شده است، قصد ترور دو نفر از مريدان قديمي خود به نام‌هاي «مهدي» و «قاسم» را داشته است. وي با تهيه سلاح و يكسري اقدامات اوليه از جمله بررسي محل و آدرس و اماكن مورد ترور آنان‌، قصد اجراي اين نقشه را داشته كه البته پيش از هرگونه اقدامي به دست سربازان گمنام امام زمان(عج)، دستگير و تحويل سيستم قضائي مي‌شود.

قربانيان قطب، چه كساني بودند؟
قطب متواري فرقه، در ديدگاه قاطبه مريدان وي، جايگاه مقدسي داشته و عموما او را نايب امام زمان(عج) مي‌‌دانستند و سرسپردگي مطلقي به وي داشتند. از اين ميان، تعدادي از مريدان وي با آگاهي از چهره حقيقي قطب، ضمن جدا شدن از فرقه به مخالفت با قطب و افشاگري عليه او پرداختند.

نخستين مخالف و افشاگر قطب فرقه، مهدي توكلي بود كه با دستور مستقيم قطب و توسط يكي از مريدان به نام «ع ـ ق» ربوده شده و در حاشيه تهران به قتل رسيد. پس از وي، همسرش به مخالفت با فرقه پرداخته و در اين مسير حتي با همراهي نكردن خانواده خود روبه‌رو شد. قطب فرقه با تطميع و تهديد، نتوانست در برابر افشاگري‌هاي خانم اعظم ايزدي ايستادگي كند و سرانجام با ادعاي صدور حكم از ناحيه مقدس و ضرورت كشته شدن وي به عنوان مخالف امام زمان(عج) توسط دو نفر از مريدان، كه يكي از آنان برادرش بوده است، هدف ترور قرار گرفته و در خيابان پيروزي، هدف سه گلوله قرار گرفت.

سومين و چهارمين قرباني قطب، دو برادر به نام‌هاي «مهدي» و «قاسم» بودند. اين دو از مريدان قديمي قطب بوده و مبالغ زيادي هزينه فرقه كردند. قاسم كه مدتي شيخ‌المشايخ و جانشين قطب بود، با وي نيز اختلاف پيدا كرده و در نهايت مغبوض وي مي‌شود. «ه ـ م» با القاي نظريات خود به يكي از مريدان تازه‌اش و دادن لقب «مختار زمان» به او، مأموريت مقدس ترور اين دو برادر را به ايشان مي‌سپارد.

پس از خنثي شدن آخرين اقدام تروريستي فرقه، جانشين قطب كه هدايت امور فرقه در ايران را بر عهده داشت با حكم مقام قضائي، بازداشت شد و تحت بازجويي قرار گرفت. گويا هم‌اكنون، فعاليت‌هاي مخرب و ضدامنيتي فرقه درويشي ذهبيه مهدويه تعطيل شده و پرونده متهمان در حال رسيدگي در سيستم قضائي است.

معرفي فرقه ذهبيه مهدويه
فرقه درويشي ذهبيه، يكي از سلسله‌هاي معروف درويشي در ايران است. اين سلسله درويشي به سبب رياست‌طلبي شيوخ خود داراي انشعابات متعددي شده و به همين دليل، لقب «اغتشاشيه» به خود گرفته است.
يكي از شعبات فرقه ذهبيه،‌ فرقه «مهدويه فتحيه گمناميه» است. قطب اين فرقه به نام «فتحعلي»، مدعي مأموريت از سوي امام زمان(عج) شد. پس از وي، فردي به نام سيدعلي تهراني، معروف به «كفري» جانشين فرقه شد. پس از وفات كفري، افراد متعددي، جانشين وي شدند كه يكي از آنان، «ه ـ م» است.

وي مدتي در تهران به خياطي اشتغال داشته و در سال 1336 در بانك ملت استخدام مي‌شود. «ه ـ م» مسافرت‌هاي خارجي زيادي رفته كه از جمله آنها كه توانست در فعاليت‌هاي وي مؤثر باشد، مسافرت به هندوستان است.

«ه ـ م» با رياكاري‌هاي بسيار خود، توانست مريدان زيادي را مجذوب خود سازد. وي شديدا در حلقه مريدانش خود تأثيرگذار بوده و عموم آنان را شيفته و مسحور خود ساخته است تا جايي كه اقدامات تروريستي برخي از مريدان بدون هيچ‌گونه چشمداشتي و صرفا براي رضايت قطب شكل گرفته است.

اين فرقه با ناديده گرفتن برخي احكام شرعي مانند عمده فرقه‌هاي به ظاهر معنوي، مسير انحرافي خود را گذرانده و آرام آرام، پس از تحكيم پايه‌‌هاي قطب در فرقه و القاي اين نظر كه قطب بر مريدان ولايت داشته و به امام زمان(عج) متصل است، به اوج انحراف نزديك شده و در نهايت، با اقدامات قتل و ترور، چهره واقعي خود را نمايان ساخت.

اضافه مي‌شود كه قطب فرقه و برخي مريدان وي، به آمريكا پناهنده شده و ارتباطاتي با سرويس‌هاي امنيتي اين كشور برقرار كرده‌اند و گفتني است كه پرونده متواريان به اتهام عامليت و آمريت در قتل، در دادگاه انقلاب اسلامي،
در حال رسيدگي است.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم بهمن 1384ساعت 22:47  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم

ننگ بر نامردان تاریخ که ناجوانمردانه خون اهلبیت پیغمبر (ع)  را ریختند

تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن 1384ساعت 7:57  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

 

خسارت ناشی از بازداشت متهم بی‌گناه، چگونه محاسبه می‌شود؟ (بخش نخست)

ایسکانیوز ـ به تجربه ثابت شده شمار زیادی از متهمان که در مرحله تحقیقات مقدماتی و یا حتی در مرحله دادرسی بازداشت شده بودند بعدها بی‌گناه شناخته شده‌اند.

پرسش این است که آیا چنین متهمانی باید رنج مادی و معنوی و هتک حیثیت ناشی از آن را که بی‌مورد به آنان تحمیل شده، بدون جبران تحمل کنند و جامعه به عنوان این که این امر در رهگذر حفظ نظم عمومی و مصالح جامعه بوده، بی‌تفاوت بماند؟ و یا اگر جامعه، برای دفاع از منابع و مصالح خود قیام و اقدام می‌کند و به خود حق می‌دهد، به عنوان نمونه، متهم را بازداشت یا محکوم را زندانی کند، وقتی آن متهم تبرئه و یا محکومیت ناحق تشخیص داده شد، باید مصالح و منافع چنین انسانی را نیز به عنوان عضوی از اعضای خود که به وی ستم رفته است، ملحوظ نظر قرار دهد و به طریقی درصدد جبران برآید؟
برکسی پوشیده نیست که بازداشت زندانی شدن افراد نه تنها موجب زیان مالی فرد در بند و خانواده تحت تکفل و سرپرستی او می شود بلکه تألمات روحی و صدمات معنوی و حیثیتی بسیار نسبت به افراد خانواده‌اش را هم به دنبال دارد.
وقتی این بازداشت من‌غیر حق باشد، تألمات و جراحات عاطفی به مراتب بیشتر خواهد بود.
از همین جاست که جبران خسارت چنین افرادی نه فقط امروز که از گذشته مطرح بوده و هست.
در مورد جبران خسارت ناشی از بازداشت زندانی شدن غیر قانونی، می‌توان گفت اشکال چندانی وجود ندارد و این امر، پذیرفته شده است، کما این که گزارشگر نهمین کنگره بین‌المللی حقوق تطبیقی در این‌باره در گزارش خود آورده است: «تقریبا در تمام کشورها راه حل مناسبی در نظر گرفته شده و در عمل با هیچ مشکلی اصولی، وقتی که پای خطای مأمور دولت و یا قاضی در میان باشد در خصوص جبران خسارت زیان دیده مواجه نیستیم».
امروزه بسیاری از کشورها، جبران خسارت افرادی را که در بازداشت یا زندانی بوده و بعدها بی‌گناه شناخته شده و برائت حاصل کرده‌اند، پذیرفته‌اند.
در مورد متهمانی هم که با صدور قرار منع تعقیب، بعد از مدتی بازداشت و مرخص می‌شوند، بعضی جبران خسارت را به صرف صدور قرار منع تعقیب پذیرفته و برخی نیز جبران خسارت را در این قبیل موارد، منوط به تأیید بیگناهی آنها دانسته‌اند.
توضیح این‌که چه متهمانی که واقعا بی‌گناهند و چه آنانی که به علت پیچیدگی واقعه مجرمانه و یا فقد دلیل ، قرار منع تعقیب درباره آنها صادر شده هر دو مرخص و آزاد می‌شوند و از این لحاظ، نتیجه برای آنان یکی است.
اما جامعه این افراد را یکسان و به یک چشم نمی‌بیند، بلکه نسبت به فرد واقعا بی‌گناه و متهم واقعا گناهکاری که گناهش به اثبات نرسیده، ذهنیت ودیدی متفاوت دارد، از این رو متهم واقعا بیگناه، مستحق جبران خسارت شناخته شده ولی متهمی که گناهکار است، اما گناهش اثبات نشده،‌شایسته چنین امتیازی نیست.
همان گونه که عنوان شد، در مورد جبران خسارت ناشی از بازداشت و زندان غیرقانونی، مشکل اصولی وجود ندارد وبسیاری از کشورها این جبران را پذیرفته‌اند؛ اما مشکل، در مورد جبران خسارت ناشی از بازداشت افرادی است که کاملا طبق قانون و با رعایت تشریفات و ترتیبات قانونی صورت گرفته، لیکن متهم تبرئه شده است.
البته این مساله نیز،‌مورد بررسی دست‌اندرکاران علوم جزایی است که درصدد یافتن توجیهی منطقی برای جبران خسارت و نیز اصل انصاف مبنای لزوم این جبران قلمداد شده و گفته شده:‌اصل تساوی شهروندان در مقابل تکالیف عمومی ایجاب می‌کند خسارتی که براثر تصمیم قدرت عمومی استثنائا بریکی از افراد وارد شده جبران شود.
این نظریه در بعضی کشورها پذیرفته شده که از آن جمله می‌توان فرانسه،‌آلمان و لوکزامبورگ را نام برد.
در فرانسه، وقتی ادعای جبران خسارت ناشی از این قبیل بازداشت‌های قانونی از متهم شنیده می‌شود که: اولا تعقیب کیفری به منع تعقیب و یا برائت قطعی او منتهی شده باشد و ثانیا نه تنها ایجاد ضرر کرده باشد، بلکه این ضرر ظاهرا غیرعادی و از اهمیت خاصی برخوردار باشد.
جبران خسارت ناشی از بازداشت متهم بیگناه در حقوق ایران
تا پیش از تصویب قانون مجازات اسلامی (1370) در حقوق ایران ظاهرا در هیچ کدام از مواد قانونی، جبران خسارت ناشی از بازداشت و زندان قانونی و یا حتی غیرقانونی منتهی به برائت یا منع تعقیب متهم، پیش بینی نشده بود؛ اگر چه مواد قانونی مختلفی برای متهم حق اعتراض به صدور قرار بازداشت و نیز کیفر و مجازات قضات ومامورانی که به نحوی از مقررات مربوط به بازداشت تخلف می‌کنند، پیش‌بینی شده است جز آن که طی تبصره 4 ذیل بند (خ) ماده 18 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 29 خرداد 1334 مقررشد: «هر یک از ماموران دولتی یا شهرداری و یا کسانی که برحسب وظیفه متصدی مراقبت در امور دارویی هستند....
در صورتی که ثابت شود... گزارش به قصد اضرار بدهند که منتهی به بازداشت اشخاص شود در صورت برائت متهم واثبات قصد اضرار، علاوه برجبران خسارت وارده به مدعی خصوصی به مجازات ... محکوم خواهد شد..»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نقدی برخسارت ناشی از بازداشت متهم بی‌گناه (بخش دوم و پایانی)

ایسکانیوزـ قانونگذار می‌‌تواند طبق مواد 138، 171،‌172 و بند دو تبصره ذیل 343 قانون آیین‌ دادرسی کیفری و ... برای متهم حق اعتراض نسبت به بازداشت خود قایل و چنین شکایتی نیز خارج از نوبت رسیدگی شود.
به گزارش سرویس حقوقی ایسکانیوز، براساس ماده 124 و تبصره ذیل ماده 130 همان قانون و ماده 53 (تعزیرات)، قضات یا مقامات ذی‌صلاح دیگری که به نحوی در بازداشت افراد مرتکب تخلف و قصور می‌شوند، مستوجب تعقیب و کیفر شناخته شده‌اند.
همان طور که عنوان شد، هیچ یک از این مواد قانونی، مبین اعاده حیثیت و حق جبران خسارت متهم نیستند و او به همراه خانواده‌اش از این بازداشت، زیان مادی ومعنوی بسیار می‌بینند، از این رو انصاف و منطق ایجاب می‌کرد از چنین متهمانی اعاده حیثیت و نیز جبران خسارت شود.
خاصه این که در اصل 171 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر شد: هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی شود، در صورت تقصیر، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران و در هر حال از متهم اعاده حیثیت می‌گردد.
همان گونه که از ظاهر مفاد اصل یادشده برمی‌آید، موسس قانون اساسی در این اصل، هم فرضیه تقصیر و هم فرضیه خطر را مد نظر قرارداده و بنابراین در مورد تقصیر قاضی، خود او را ضامن شناخته و در صورت مقصر نبودن قاضی، جبران خسارت را برعهده دولت گذاشته و در هر حال، امر به اعاده حیثیت متهم کرده است. بنابراین براساس قاعده لاضرر و قاعده ضمان و به موجب قانون و همچنین با عنایت به حق جبران خسارت متهم و با توجه به اصل انصاف به نظر می‌رسد، متهم و فرد زندانی که به ناحق و بی‌گناه بازداشت شده‌اند، حق داشته باشند برای جبران خسارت خود، برحسب مورد به قاضی و یا به دولت مراجعه کنند و قاضی و یا دولت هم به جبران خسارت بپردازند.
در مورد قضات مندرج در اصل 171 قانون اساسی، با توجه به جمله هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص که در اصل این قانون آمده است، گاه منظور قانونگذار را فقط شامل قضات محاکم می‌دانند و نه قضات دادسرا و حال آن که با توجه به نیت قانونگذار، که حفظ حقوق افراد و حمایت از آن بوده و همچنین با توجه به مواد قانونی دیگری که بدان اشاره شد و دادستان ، دادیار، بازپرس و حتی مقامات ذی‌صلاح دیگر هم صورت تخلف از مقررات مربوط به بازداشت مسوول و مستوجب تعقیب و کیفر شناخته شده‌اند. ناگفته پیداست دلیلی ندارد قانونگذار قایل به تبعیض باشد و بین متهمی که قضات دادسرا به ناحق بازداشتش می‌کنند و متهمی که از سوی دادگاه بازداشت می‌شود تفاوت قایل گردد و دلیلی هم برای این موضوع وجود ندارد؛ خاصه این که شمار موارد و مصادیق اعمال این گونه بازداشت‌ها از طریق دادسرا و در مرحله تحقیقات مقدماتی به مراتب بیشتر از آنها در مرحله دادرسی و از طریق محاکم است و قاعدتا حفظ حقوق میزان بیشتری از افراد جامعه،‌مد نظر قانونگذار است، از همین رو به نظر نگارنده و با توجه به آنچه گفته شد، اصل مذکور هم شامل قضات دادسرا و هم قضات دادگاه است. با توجه به اهمیت موضوع قانونگذار می بایست به صراحت و طی ماده قانونی و با توجه به اصل 171 جبران خسارت از بازداشتی و فرد زندانی که بیگناهی‌اش به اثبات رسیده است،پیش‌بینی و مقرر می‌نمود.
این موضوع نه تنها از لحاظ جبران زیان بازداشتی‌ها و محبوسین مذکور مثبت و حایز اهمیت است بلکه قانونگذاری مبنی بر عدل و انصاف نیز به شمار می‌رود. همچنین خود در کاهش موارد بازداشت غیرقانونی و یا مبتنی بر دقت کم نقش بسیار موثری ایفا خواهد کرد. خوشبختانه این موضع مهم، مورد توجه قانونگذار قرار گرفت و در تغییرات و اصلاحاتی که سال 1370 در قانون مجازات اسلامی صورت گرفت، طی ماده 58 قانون مزبور همان حکم اصل 171 قانون اساسی را با اندک تفاوتی تکرار و با توجه به اصل قانونی مزبور مقرر کرد:
هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی گردد در مورد ضرر مادی در صورت تقصیر مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است، در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود و در موارد ضرر معنوی چنانچه تقصیر یا اشتباه قاضی موجب هتک حیثیت از کسی گردد باید نسبت به اعاده حیثیت او اقدام شود.
با توجه به مفاد مواد قانونی که به آنها اشاره شد، از جمله مواد 53 و 71 تعزیرات و 124 و تبصره ذیل ماده 139 قانون آیین دادرسی کیفری و با امعان نظر به ماده 58 معنونه، شاید بتوان گفت، مسوولیت و تعقیب کیفری قضات (اعم از قضات دادسرا و قضات محاکم) و سایر مقامات و ماموران در ارتکاب بازداشت و زندانی کردن غیرقانونی و همچنین در بازداشت ظاهرا قانونی ولی مبتنی بر اشتباه و تقصیر قاضی و نیز مسوولیت مدنی و لزوم جبران ضرر و زیان مادی و جبران زیان معنوی و اعاده حیثیت بازداشتی و محبوس بیگناه، مد نظر قانونگذار قرارگرفته است. بنابراین شاید بهتر باشدکه
اولا: مقرر شود زیان دیده، چه در مورد تقصیر و چه در مورد عدم تقصیر قاضی، به دولت مراجعه کرده، جبران خسارتش را بخواهد و دولت پس از جبران خسارت وی در مورد تقصیر قاضی به قاضی مراجعه کند.
دوما: طریق آیین‌نامه اجرایی، نحوه جبران زیان و محل اعتبار(در مورد جبران ضرر مادی) و چگونگی اعاده حیثیت و همچنین سایر مواردی که ضروری می‌نماید، دقیقا مشخص، تعیین، تبیین و تبلیغ گردد.
منبع: مؤلف: هوشنگ ناصرزاده

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن 1384ساعت 13:38  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

 

 

پیشنهاد هسته ای خاتمی را احمدی نژاد به نام خود بیان کرد

آفتاب: در اوج بحران هسته ای هنگامی که احمدی نژاد برای اولین بار پس از انتخابات ریاست جمهوری عازم نیویورک، مقر سازمان ملل شد تمامی روسای کشورهای دنیا در انتظار پیشنهاد احمدی نژاد برای برون رفت از بن بست پیش آمده در مذاکرات اتمی ایران بودند و در داخل نیز چنین تبلیغ شده بود که احمدی نژاد پیشنهاد و راهکار جدیدی برای حل این بحران دارد.
پیشنهاد احمدی نژاد اما تنها یک جمله بود: «کشورهای دیگر بیایند و در نیروگاههای ما مشارکت کنند.» یدالله اسلامی دبیر کل مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورا در رابطه با پیشنهاد احمدی نژاد حکایت دیگری را نقل می کند.
اسلامی در وبلاگ خود در این رابطه نوشت: «موضوع مشارکت و همکاری سایر کشورها در برنامه هسته ای کشور در گذشته از سوی آقای خاتمی مطرح شده که برخی مقامات با آن موافقت نکرده اند همان پیشنهادی که آقای احمدی نژاد در سازمان ملل
ارایه داد و چون دیر هنگام بود با پاسخ مناسبی روبرو نشد .

 

 

 

 

 

 

دستمال‌‌توالت‌هاي سياسي، به بازار آمد!


بازتاب :در برخي كشورهاي همسايه شمال ايران، مقامات خود را به شيوه ديگري احترام مي‌كنند و از جمله، به تازگي قصد دارند تصوير آنان را بر دستمال‌هاي مخصوص توالت، به كار برند.
به زودي نوع جديدي از دستمال‌هاي توالت به نام «سياسي» در بازارهاي اوكراين و روسيه پخش خواهد شد كه منقوش به عكس‌ رهبران مشهور جهان خواهد بود.
به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، سايت «
Adme.ru» گزارش داد: اين دستمال‌كاغذي‌ها داراي عكس‌هايي مانند «ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهور روسيه، «جورج بوش»، رئيس‌جمهور آمريكا، «الكساندر لوكاشنكو»، رهبر بلاروس و «توني بلر»، نخست‌وزير انگليس خواهند بود.
علاوه بر اين، مصرف‌كنندگان مي‌توانند از ديدن عكس «بوريس برژوفسكي»، سياستمدار نمك‌نشناس روسيه و همچنين «كونداليزا رايس»، وزير امور خارجه آمريكا به هنگام استفاده از دستشويي، «لذت ببرند».

اين دستمال‌ها در روسيه و اوكراين با توجه به تفاوت سفارش‌ها مي‌تواند به سياستمداران ديگر نيز سرايت كند. توليدكنندگان اين دستمال، اميدوارند كه پيش از انتخابات مجلس اوكراين در 26 مارس، اين محصول محبوبيت زيادي پيدا كند.

قيمت اين دستمال احتمالا ارزان بوده و حدود 30 سنت خواهد بود.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن 1384ساعت 13:36  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

سلام به همه دوستام عزیزم در نشریه کیان

خسته نباشید

امتحانا چطور بود

امیدوارم که همه رو پاسیده باشین  و همین روزا نمرات درخشان خودتون رو گرفته باشین

این یه ماهی که در کیان رو تخته کرده بودیم چطور بود . خوش گذشت . صفا کردین .

در همین جا و همین زمان  به عنوان مدیر مسئول دستور لغو کلیه مرخصی هارو اعلام می کنم .

دیگه امتحان و  استراحت و از این جور حرفا تعطیل باید بچسبیم به کار زندگی یعنی این کیان رو دوباره راه بندازیم و یه مشت بر وبچ دانشجوی پردیسی  رو دوباره سر کار بذاریم . 

حالا اگه خستگی امتحانا در رفته و ددر و مدر هاتون رو رفتین بیایین دوباره دست به دست هم بدیم و موتور نشریمون رو روشن کنیم .

البته پربار تر از گذشته ./

از همین لحظه شروع کنید به ریختن مطلب روی وبلاگ تا ان شاء الله یکشنبه دیگه نشریه رو بدیم بیرون .

منتظر نوشته های قشنگتون هستم .

 

راستی چند تا چیز یادم رفت :

اولا اینکه بابت بدقولی اون سور مدیر مسئولی شرمنده ان شاء الله تو اولین فرصت اجازه دارین خفت منو بگیرین و سر کیسم کنین البته خودتون هم تقصیر دارین که برنامه هاتون با هم جور نیست .

 

دویوما این که ورود خانم فولادی به جمعمون رو  گرامی می داریم و امیدواریم همیشه یار و همراه ما باشند .

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن 1384ساعت 13:0  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

اخباري از پرديس

 

انتخابات هسته علمي فقه و حقوق برگزار شد

انتخابات هسته علمي دانشجويان رشته فق و حقوق ديروز برگزار شد .

به گزارش خبرنگار ما در ژايان اين اتخابات محسن هادي نژاد با 58 راي ، محمد مهدي شاكري با 50 راي و علي اكبر  علي ژور با 39 راي توانستند به عنوان اعضاي اصلي و صدف نقي زاده با 32 راي و محمد رضا ميرزايي با 28 راي به عنوان اعضاي علي البدل انتخاب شدند .

لازم به ذكر است اين دوره از انتخابات اولين دور از انتخابات هسته علمي فقه وحقوق است .

 

 

دانشجويان ورزشكار پرديس در مسابقات استاني " يادواره شهداي دانشجو" شركت مي كنند

 

يادواره ورزشي شهداي دانشجوي استان امسال به ميزباني دانشگاه آزاد برگزار مي شود و جمعي از دانشجويان ورزشكار نيز به نمايندگي از پرديس دراين مسابقات شركت مي كنند .

به گزارش خبرنگار كيان در اين دوره از مسابقات كه در دوقسمت خواهران و برادران برگزار مي شود دانشجويان پسر در رشته هاي تكواندو ، كاراته ، تنيس روي ميز، كشتي وبدمينتون و دختران نيز در رشته هاي تكواندو ، كاراته ، بدمينتون و تنيس روي ميز به مصاف حريفان خود خواهند رفت .

شايان ذكر است دوره قبلي اين مسابقات سال گذشته در پرديس برگزار شده بود .

 

 

ميزگرد دانشجو چالشهاي هويت در پرديس برگزار مي شود

 

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در پرديس كه امسال اولين تجربه فعاليت خود را آغاز كرده است اقدام به برگزار يميزگرد دانشجو و چالشهاي هويت كرده است .

به گزارش خبرنگار ما اين ميزگرد سه شنبه هفته جاري برگزار خواهد شد .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم آذر 1384ساعت 21:17  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

درگیری لفظی خاتمی با حجاریان

 

 

اعضای شورای مركزی و دفتر سیاسی حزب مشاركت با سید محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق دیدار كردند. 
در این دیدار كه روز جمعه صورت گرفت، پس از سخنان خاتمی برخی اعضای حزب از جمله دبیركل و سعید حجاریان نیز به ایراد سخن پرداخته‌اند.
در همین حال یك منبع آگاه به فارس گفت: در این جلسه میان خاتمی و سعید حجاریان در خصوص انتقادهای تند وی به عملكرد خاتمی و تاثیر آن در شكست سنگین جریان اصلاحات بحث و جدلی صورت گرفته است.
حجاریان پیش از این گفته بود «خاتمی با برگزاری انتخابات مجلس هفتم میخ آخر را بر تابوت اصلاحات كوبید».
اما خاتمی دیروز به حجاریان و دیگر اعضای حزب مشاركت گفت كه «شما تلاش كنید میخ از تابوت اصلاحات درآید». به گفته این منبع حجاریان نیز در پاسخ وی گفته است: «میخ‌ها‌یی كه شما كوبیدید، میخ طویله بود و به این راحتی‌ها‌ در نمی‏آید».
خاتمی همچنین در این جلسه با ابراز نگرانی از عملكرد دولت جدید گفته است: دغدغه من مسایل فرهنگی و اقداماتی چون پیگیری بحث گفت و گوی تمدن‌ها‌ست، اما در داخل كشور هم قصد دارم فعال باشم تا آقایان خیال نكنند سكوت كرده‌ام.
وی افزوده است كه دیگر برای بر عهده گرفتن مسئولیت اجرایی تلاش نخواهد كرد.
رئیس شورای مركزی مجمع روحانیون مبارز همچنین عملكرد دولت را پوپولیستی خوانده و از تاثیر آن بر مردم ابراز نگرانی كرده است.

 

 

 

 

 

سمناني ها آب را مهر زنانشان مي كنند

: آب، شايد حياتي ترين نياز انسان باشد، آن هم از گذشته هاي دور، خيلي دور؛ نيازي كه گاه به جدال ها و نبرد ها نيز انجاميده و گاه حلقه پيوندي بوده است نا گسستني كه در هم تنيدگي اجتماع انساني مردمي را به همراه داشته و گاهي هم حتي با صداي نرم خود، شادي و صميمت به ارمغان آورده است ( به ياد بياوريم كه آب، رمز ماندگاري بسياري از آداب و رسوم و جشن هاي كهن است و در بسياري از آنها نقش كليدي دارد.) به همين دليل است كه چندان تعجبي ندارد اگر دريابيم كه، مجموعه اي از باور ها و آيين هاي مردمي از آب، الهام گرفته اند و بر پايه اين نياز اساسي حيات، شكل و صورت پيدا كرده اند و تا سالها و سده ها به حيات خويش در سايه اهميت آب، ادامه داده اند و از فراز و نشيب هاي فراموشي و اضمحلال در امان مانده اند. بخشي از اين آداب و سنن، با موضوع حساسي به نام تقسيم آب، پيوند خورده است؛ اين موضوع به ويژه درباره مناطقي صادق است كه به دليل كمبود آب، مردم با توسل به خرد جمعي، شيوه هاي خلاقانه اي براي تقسيم عادلانه اين مايع حياتي و ارزشمند، مي آفريدند و در كنار اين آفرينش مدني جاودانه، به برگزاري آيين ها و آدابي نمادين، نيز اهتمام مي ورزيدند. شايد با اين عمل خويش مي كوشيدند، ارزش و اهميت نهفته در شفافيت آب را ماندگار كنند.
احمد پناهي سمناني، در كتاب تازه خود، به نام "شيوه سنتي تقسيم آب در سمنان"، به بخشي از اين تاثير و تاثر هاي تاريخي اشاره كرده است. اين كتاب كه پناهي آن را بيشتر يك رساله مي داند، و به اهتمام پژوهشكده مردم شناسي سازمان ميراث فرهنگي و نشر سميرا، منتشر شده است، شامل مباحث زير است:
سخني در منابع و كتابشناسي / حكايت حسرت آب / چشم انداز تاريخي / چند پاره اي از جغرافياي تاريخي سمنان ، تعاريف و اصطلاحات / گردش كار / سازمان اداري آب / آب و مالكيت / تقويم آب و گونه هاي آن / خيرات آب / نظام آبياري در فرهنگ عامه مردم سمنان / تصوير ها و اسناد /
خواننده با اثري مستند روبروست. پناهي يافته ها و دانسته هاي خويش را با اتكا به اسنادي تاريخي، جامه اي معقول و مستند مي پوشاند. يكي از اسناد پر ارزشي كه پناهي در تاليف رساله خويش از آن مدد گرفته است، سندي ست بازمانده از قاضي ركن الدين عميد الملك سمناني. به اين ترتيب است كه بايد به اطلاعات نهفته در اين اثر بيشتر اعتماد كرد. اين كه مردم سمنان در گذشته تاريخي خود، براي تقسيم آب، معادلات خاصي پرورانده اند و آن ها را ماندني كرده اند و اين كه آب، آفريننده مجموعه اي از آداب و سنن مردمي، در فرهنگ عامه سمناني ها بوده است.
كوشش ديگر نگارنده اشاره او به ضرب المثل هايي ست كه ريشه از آب گرفته و بي ارتباط با موضوع تقسيم سنتي آن هم نبوده است. اين ضرب المثل ها اكثرا حول محور آب و كاربرد هاي آن و در مواردي خشكسالي و كمبود آن، شكل گرفته اند. در بخش آداب و سنن مرتبط به آب، پناهي به چند سنت نمادين اشاره كرده است كه از آن جمله مي توان به "نماز باران "، " آيين سحر" و " كله استخر" سمناني ها اشاره كنيم . "كله استخر" ، آييني بوده است در ارتباط با نو عروساني كه حامله نمي شده اند. مردم سمنان رسم داشته اند اين نو عروسان را به چله بري بفرستند. شايد با توسل به تقدس و حرمت جاودانه آب به حاجتشان دست يابند!
پناهي سمناني در گفتگويي با ميراث خبر درباره اين كتاب مي افزايد: " شيوه تقسيم آب در سمنان كه البته ديگر صورت قبلي را ندارد، از شيوه هاي منحصر به فرد تقسيم آب در سراسر ايران بوده است. در سمنان اين موضوع نه تنها يك ضرورت اجتماعي و اقتصادي بود، بلكه به جهت اهميت، در كنار خود نهادي را هم پديد آورد كه قرن ها با جبروت، دوام و بقا داشت؛ بايد اشاره كنم كه اين نهاد از ميان خود مردم جوشيده بود و دولت در آن هيچ نقشي نداشت. به اين ترتيب كه خود مردم مسوولان را تعيين و بر درستي كار آنها نظارت مي كردند؛ كساني كه اين مناصب از سوي مردم، بدان ها تفويض مي شد، قدرت مدني زيادي داشتند و از شخصيت هاي مهم و معتبر سمنان محسوب مي شدند. " پناهي در ادامه به اهميت حقوقي آب در سمنان، اشاره كرده و مي افزايد: " آب جايگاه حقوقي ارزشمندي هم داشت. به طوري كه حتي به ارث مي رسيد و يا به مهر زنان در مي آمد؛ شايد اين اهميت بيشتر برخاسته از اين موضوع بود كه آب در سمنان كم بودو همچون گوهري ناياب، بهايي فراوان داشت.
مسلما چنين سازماني تاثير زيادي در باور هاي مردم منطقه باقي مي گذاشت. از درون اين موضوع مهم اجتماعي، مسايلي مي جوشيد كه به كل مردم مربوط بود و در واقع معرف پيكره جامعه بود. من در اين رساله كوشيده ام مجموعه اي از اين آيين هاي محلي مرتبط با اهميت آب و قنات را گرد آوري كرده و در كنار هم قرار دهم. مثل " آب سحر " يا آبي كه در ايامي خاص، مثل زلزله و ساير بلاياي طبيعي، اختصاص داده مي شد. به اين ترتيب كه از روز آب كم مي شد و پولش در اختيار دولت و يا علما قرار مي گرفت تا براي ترميم خرابي ها، صرف شود. اين آيين ها، قدمت تاريخي زيادي دارند؛ بر اساس سندي كه از 400 سال پيش بازمانده است، مي توان تخمين زد كه برگزاري نمادين اين آيين هاي مردمي، به ويژه و مشخصا درباره " آب سحر "، از دوران هاي خيلي دور وجود داشته است. "

 

 

 

 

 

 

تهران میزبان اولین جشنواره خوشبخت ترین زوج ایرانی شداولین جشنواره خوشبخت ترین زوج ایرانی که قرار بود در چابهار برگزار شود ، 19 دی لغایت 6 بهمن در تهران برپا می شود.
به گزارش خبرگزاری "مهر"، محمد رضا تقوایی دبیر و مجری این جشنواره ، استقبال ارگانها ، مردم و آماده نبودن امکانات زیر ساختی چابهار را علت این امر عنوان کرد.

به گفته وی اهداف جشنواره مذکور شامل : توجه و ارج نهادن به نهاد خانواده ، تشویق جوانان به امر ازدواج و تسهیل آن ، ایجاد روحیه امید، نشاط ، بازسازی سنت و فرهنگ ایران - اسلامی و مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب در سطح ملی است.

تقوایی تصریح کرد: یک میلیارد ریال وجه نقد، یک واحد مسکونی ، یک دستگاه خودروی بنز به علاوه هشت جایزه دویست میلیون ریالی به زوج خوشبخت ایثارگر ، زوج کارگر ، زوج کارمند ، زوج کشاورز ، زوج دانشجوی ، زوج هنرمند ، زوج بازنشسته و مسن ترین زوج ایرانی اهدا خواهد شد.

جشنواره هجده روزه خوشبخت ترین زوج ایرانی در فرهنگسراها، سینماهای منتخب و استادیوم یکصد هزار نفری و نمایشگاه بین المللی تهران به اجرا در خواهد آمد .

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن های 688911005 - 88631468 تماس حاصل نمایند.

 

 

صیغه ؛ شوکران جامعه     
پویه مددی
 

 

 

 

 

در قوانین و عرف و شرع ما ( که بر مبنا ي اسلام تدوین شده اند ) ازدواج بر دو نوع است دائم و موقت ( صیغه ) در عقد دائم که ( یا با طلاق بلا اثر خواهد شد و یا با مرگ یکی از طرفین ) هر مردی می تواند تا 4 همسر اختیار کند و برای او هیچ منع قانونی وجود ندارد که می توان سکوت قانون مدنی را درباره شمار زنان یک مرد با حکم شرعی جبران کرد ولی با این همه آزادی قانون سعی کرده با آوردن شرط و شروطی کمی حلقه این آزادی را تنگ تر کند
یکی از این شرایط که در شرع به آن اشاره شده است شرط عدالت است ( و ان خفتم الا تعدلوا فواحده) . قانون مدنی تشخیص این شرط و اینکه آیا مرد توانایی ایجاد عدالت میان همسرانش را دارد به خود مرد سپرده است ( که همین نکته قابلیت بحث و خرده گیری را دارد )

قانون حمایت از خانواده پس از طی فراز و نشیب ها بسیار و حذف و اضافه کردن های گوناگون سعی نموده با سوء استفاده مردها مبارزه کند و علاوه بر شرط عدالت شروط دیگر هم اضافه کرده است به طور مثال ماده 16 قانون حمایت خانواده مصوب 1353 اجرای عدالت را کافی ندانسته و شرایط دیگری هم به این بند اضافه کرده است که عبارتند از :

1-رضایت همسر اول

2-عدم قدر همسر به ایفای وظایف زناشویی

3-عدم تمکین زن از شوهر

4-ابتلا زن به جنون یا امراض صعب العلاج

5-محکومیت زن ( 5 سال بیشتر)
و.....

و نکته قابل ذکر اینکه این شروط باید در زمان صدور جواز فعلیت داشته باشند نه اینکه در گذشته بوده و در حال حاضر رفع شده است و دیگر آنکه برای عدم رعایت آن ضمانت اجرایی هم قرار داده است که شورای نگهبان نیز ضمانت اجرای آن را خلاف شرع دانسته است.

اما در نکاح منقطع بر مبنای نظر فقهای امامیه محدود به 4 زن نیست ولی بعضی از علما با استناد به آیه 3 سوره نساء مرد را چه در عقد دائم و صیغه محدود به 4 زن دانسته اند " و اگر بترسید که عدل نورزید در یتیمان پس نکاح کنید آنچه خوش آید از زنان دو سه و چهار پس اگر بترسید که عدالت نورزید پس یکی "

نکاح منقطع در بعضی موارد تفاوتهایی با نکاح دائم دارد مثلا برخلاف عقد دائم مهریه یکی از ارکان مهم عقد است . چنانچه در ماده 1095 قانون مدنی مقرر می دارد : (( در نکاح منقطع ، عدم ذکر مهر در عقد موجب بطلان است ))
بعضی از فقها بخصوص شهید ثانی تنها هدف عقد منقطع را کام جویی و انتفاع دانسته است نه ایجاد نسل .

در این نوع عقد شوهر تامین معاش خانواده را برعهده ندارد و از میراث او ارثی به زن تعلق نمی گیرد ؛ پرداخت نفقه واجب نیست و مهری هم که پرداخت می شود در برابر کامجویی مرد از اوست ؛ مهر عوض تمکین زن است و هر گاه او امتناع کند بهمان نسبت از میزان مهر او کسر خواهد شد

در نکاح دایم شوهر ملزم به پرداخت نفقه است و پرداخت نفقه یکی از مواردی است که قانوناً و عرفا بر عهده شوهر است و نیازی به توافق طرفین بر ان نیست ولی در نکاح منقطع قانون مرد ملزم به پرداخت نفقه نمی گرداند . ماده 1113 قانون مدنی: (( در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد ، مگر اینکه شرط شده باشد یا عقد مبنی بر آن جاری شده باشد ))

در تمام موارد فوق و از دیدگاه قانون نکته قابل توجه عدم حمایت قانون از زن در برابر مشکلات قانونی است در ازدواج موقت زن نمی تواند در باره عدم پرداخت نفقه و سهم الارث شکایت کند این درحالی است که در بیشتر موارد زنان به خاطر مشکلات مالی و عدم حمایت از سوی جامعه و خانواده راضی به ازدواج موقت می شوند و کمتر زنی است که با این نوع ازدواج رضایت کامل را داشته باشد

باید به این نکته توجه داشت که الزام به انفاق در نکاح موقت در همه حال حالت قراردادی دارد پس لزومی ندارد که در هر حال متناسب با وضع زن باشد ( ماده 1107 ق.م )

ذکر این نکته ضروری است : زمانی که مدت ازدواج موقت طولانی بود دیگر تفاوتی در انفاق میان ازدواج موقت و دائم وجود ندارد

پایان ازدواج موقت با ازدواج دایم متفاوت است با سپری شدن مدت این رابطه پایان می پذیرد . بذل مدت تنها به اراده شوهر واقع می شود و زن در آن هیچ دخالتی ندارد و در حقیقت می توان آنرا در زمره ایقاعات آورد و باید توجه داشت که در قوانین دادگاه مدنی درباره امکان اجبار شوهر به بذل مدت حکمی وجود ندارد ولی زن می تواند در صورتی که از سوی شوهر در عسر و هرج بود از دادگاه الزام شوهر به بذل مدت را بخواهد و باید بیان داشت اجبار شوهر به بذل مدت تنها در ازدواج هایی مورد پیدا میکند که برای مدت طولانی منعقد شده باشد .

باید به این موضوع اشاره کرد تنها فلسفه وجودی ایجاد نکاح موقت بهره جنسی مرد از زن است و ازدواج موقت ،آن ارکان و ساختار اساسی میان طرفین در ازدواج دائم را دارا نیست . متاسفانه امروزه ازدواج موقت سرپوشی بر روابط نامشروع خارج از ساختار خانواده است.

در مواردی هم دیده شده که از ازدواج موقت به عنوان یک حربه استفاده شد برای فرار از مجازاتها و این در حالی است که ازدواج موقت نیازی به ثبت ندارد پس به راحتی می توان به صحت آن استناد کرد .

تمام موارد فوق دیدگاه قوانین ما نسبت به ازدواج و در شرع هم گروهی از فقها موافق آن و گروهی مخالف آن هستند .

متاسفانه بزرگترین مشکل ما عدم آگاهی زنان نسبت قوانین فوق بسیاری از موارد زنان پس از طلاق به علت شرایط نادرست مالی خانه پدری راضی به ازدواج موقت شوند این در حالی است که آگاهی ندارند مرد می تواند هر زمان اراده کند بذل مدت نماید و یا اینکه نفقه از موارد اصلی و اجباری نیست و در صورت فوت همسر آنها هیچ گونه ارثی نخواهند نبرد و در هیچ محکمه ایی ادعای آنها مسموع نخواهد بود.

علاوه بر محدودیتها قانونی ،زنی که صیغه شده در انظار عمومی و اجتماعی با مشکل مواجه است و همیشه به زن به چشم یک فاحشه قانونی و یا نابود کننده زندگی های زناشویی نگاه می کنند در واقع این زن از هیچ حمایت قانونی و اجتماعی برخوردار نیست و حتی عرف کنونی جامعه در پذیرش آن با مشکل مواجه است .

نکته مورد توجه رشد روز افزون و رواج بی سابقه صیغه در جامعه امروزی ماست که متاسفانه آمار آن در بین افراد تحصیل کرده و جوان چشمگیر تر بوده در حالی که در گذشته افرادی که خواهان صیغه بیشتر از بین افراد عامی و با سطح سواد پایین بوده است که سن و سالی آز آنها گذشته بود .

یکی دیگه از موارد کاربردی صیغه جدای از کامجویی های جنسی ؛ بچه دار شدن در زوج های نابارور است ، در زوج هایی که زن قادر به بچه دار شدن نیست با رضایت خود زنی را به صیغه شوهرش در می آورد همراه با وعده و وعید های مالی و پس از زایمان زن او را به راحتی از زندگی خود حذف می کند این در حالی است که زن از ترس آبرو خود از هر نوع شکایتی خودداری می کند .

این در حالی است که بسیاری از مذهبیون هنوز به ا ین موضوع باور ندارند که صیغه در چهارچوب فرهنگ امروزی ما همچون وصله ایی نا مربوط خودنمایی می کند و هیچگاه نمی تواند به جایگاه خاص خود را به دست بیاورد و مطمئنا بسیاری از زنان ما به این موضوع ایمان دارند ولی متاسفانه مشکلات اجتماعی و مالی دیدگاه جامعه نسبت به زنان مطلقه در بسیاری از موارد زنان را وادار کرده است تا تن به چنین ازدواجی دهند در حالی که ضمانت اجرا قوانین ما در باره ازدواج دائم آنقدر برندگی ندارد که بتواند از زن حمایت کامل کند پس توقع حمایت در ازدواج موقت باوری دور از ذهن است

منابع :
قانون مدنی
حقوق مدنی نوشته دکتر ناصر کاتوزیان

 

 

دستور ويژه احمدي‌نژاد براي تقويت سيستم‌هاي موشكي

دكتر احمدي‌نژاد با ايجاد سازمان طراحي و ساخت فناوري‏هاي مربوط به انواع سيستم‏هاي موشكي و صنايع فضايي موافت كرد.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، رئيس‌جمهور و رئيس شوراي عالي امنيت ملي در دستور خود به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، بر تشكيل سازمان صنايع هوا فضاي نيروهاي مسلح تأكيد ويژه كرده است.

بر مبناي اساسنامه اين سازمان كه پيش از اين به تصويب مجلس نيز رسيده است، وزارت دفاع پس از تأييد فرمانده كل قوا، بايد با تاسيس سازمان صنايع هوا ـ فضاي خود، موضوعاتي چون تحقيقات، طراحي، ساخت، توليد، خريد، فروش و پشتيباني در زمينه فناوري‏هاي مربوط به انواع سيستم‏هاي موشكي و صنايع فضايي را تشكيل دهد.

اساسنامه شركت‌هايي كه از طرف اين سازمان تشكيل مي‏شوند، به وسيله وزارت دفاع و با هماهنگي ستاد كل نيروهاي مسلح تهيه و به تصويب هيأت‏ وزيران مي‏رسد و پس از تأييد فرماندهي كل نيروهاي مسلح ابلاغ
مي‏گردد.
شوراي نگهبان نيز با تشكيل اين سازمان موافقت كرده است.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تغييرات مهم در قانون انتخابات

در حالي كه لايحه انتخابات، از سوي وزارت كشور و نمايندگان مجلس به صورت هم‌زمان در حال تدوين است، خبرنگار «بازتاب»، به جزييات جديدي از تغييرات در قانون انتخابات دست يافت.

بنا بر يكي از اين تغييرات، از اين پس كانديداها براي حضور در صحنه انتخابات، با وثيقه حضور مي‌يابند.
بر اين اساس، كانديداهايي كه پيش از اين، فاقد سمت‌هاي مديريتي، سياسي يا سابقه نمايندگي مجلس و ... بوده و يا در مناطق خود، اشتهاري براي شركت در انتخابات مورد نظر نداشته باشند، بايد به ارائه وثيقه، ثبت‌نام كنند. اين وثيقه مي‌تواند اشكال مختلفي چون توديع اسناد مالي و يا اثبات توثيق فردي داشته باشد.

ثبت‌نام بدون دليل و بي‌رويه افراد براي كانديداتوري، از جمله مشكلات دائمي انتخابات‌ها در كشور بوده و به همين دليل، اين قيد در نظر گرفته شده است.

همچنين مجري انتخابات‌ها در كشور، از اين پس تغيير كرده و برگزاري انتخابات در كشور كه تاكنون به عهده وزارت كشور بوده، از اين وزارتخانه به كميسيوني مشتمل بر نمايندگان دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف از جمله دادستاني كل كشور، مجلس، نيروي انتظامي، وزارت اطلاعات، شوراي نگهبان، شوراي عالي استان‌ها و... سپرده مي‌شود كه همچنان وزير كشور رياست آن را بر عهده دارد.

در حال حاضر، اين شيوه در بسياري از كشورهاي جهان مورد استفاده قرار گرفته و مجموعه‌اي از دستگاه‌هاي ذيربط، در برگزاري انتخابات در قالب كميسيوني مشترك، مسئوليت برگزاري انتخابات را به عهده دارند.

همچنين بنا بر بخش ديگري از اصلاحات انتخاباتي، حداقل مدرك براي كانديداتوري نمايندگي مجلس، به «ليسانس» تبديل شده و سن رأي‌دهندگان نيز احتمالا به هجده سال افزايش خواهد يافت.
قرار است اين هفته، اين تغييرات در كميسيون امنيت ملي مجلس، رسيدگي شود.

 

زاهدي: هفته‌اي يك دانشجو خودكشي مي‌كند

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اين‌كه تعدادي از رؤساي دانشگاه‌ها به رغم داشتن شرايط لازم با نقل و انتقال دانشجويان موافقت نكرده اند، گفت: در هفته يك مورد خودكشي دانشجويان گزارش مي‌شود و اين در حالي است كه اگر اين دانشجويان در خانواده خود بودند قطعا اين آمار كمتر بود.

به گزارش فارس، صبح امروز در پنجاه و چهارمين نشست رؤساي دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و فناوري كشور محمد مهدي زاهدي درباره طرح ساماندهي شهريه دانشگاه‌ها گفت: طرح ساماندهي شهريه‌ها با مشورت رؤساي دانشگاه‌ها و به صورت كارشناسي مورد بررسي قرار گرفته و كاملا دقيق است كه بر اساس آن در بعضي از دانشگاه‌ها با كاهش شهريه مواجه شديم.

وي با اشاره به اينكه شهريه در دانشگاه پيام‌نور افزايش مي‌يابد، افزود: شهريه دانشگاه پيام نور بسيار كم است و افزايش مي‌يابد اما اين به معناي آن نيست كه اين ميزان افزايش از دانشجويان دريافت مي‌شود بلكه اين ميزان افزايش از دولت دريافت مي‌شود.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد: با ساماندهي شهريه دانشگاه‌ها ممكن است در دانشگاهي يك رشته كاهش شهريه داشته باشد و شهريه رشته‌ي ديگر تغيير نكند.

وي با تأكيد بر اين‌كه به جز دانشگاه پيام نور، هيچ افزايش شهريه‌اي در دانشگاه‌ها نخواهيم داشت، گفت: هر چند كه اجراي آيين‌نامه نقل و انتقال اجباري نيست اما توقع مي‌رود كه هرجايي كه امكان نقل و انتقال وجود دارد اين كار صورت بپذيرد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري همچنين گفت: سازمان مديريت و برنامه‌ريزي پذيرفته كه كسري بودجه سال 84 را صفر كند و اين طرح نيز در هيات دولت تصويب شده است و بايد منتظر تصويب در مجلس بود.

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر 1384ساعت 21:49  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

آقا رضا ما از شبکه رفتیم بیرون بقیه رو خودت استاد کن

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم آذر 1384ساعت 20:46  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

كشته شدن يك زن پس از مشاجره با جناب فرماندار

 

زني كه به دليل شدت عصبانيت ناشي از مشاجره لفظي و فحاشي‌هاي معاون فرماندار شاهرود با وي، دچار مشكل روحي و رواني شده بود، هنگام خارج شدن از فرمانداري، در برخورد با يك خودرو سواري در دم جان سپرد.
به گزارش خبرنگار «بازتاب» از شاهرود، روز گذشته، يك زن ساكن شهرك شهيد بهشتي ـ يكي از شهرك‌هاي حاشيه شاهرود ـ كه از نداشتن انشعاب آب آشاميدني شهري در منزل خود در رنج و عذاب بوده است، براي حل اين مشكل و گرفتن امتياز انشعاب آب به فرمانداري و شخص معاون فرماندار شاهرود مراجعه مي‌كند كه با پاسخ منفي وي روبه‌رو مي‌شود و پس از اصرار فراوان، معاون فرماندار با الفاظ تند، وي را از اتاقش بيرون مي‌كند؛ بنابراين، زن نيز با ديدن اين صحنه، اقدام به مشاجره لفظي با فرماندار كرده و وي را نفرين مي‌كند.
سپس اين زن به خاطر اقدام معاون يادشده به اتاق فرماندار مراجعه مي‌كند كه در آنجا نيز از ورودش به اتاق جلوگيري مي‌شود و سرانجام با نااميدي و بدون گرفتن نتيجه، در حال ترك فرمانداري، از شدت عصبانيت متوجه عبور خودرو از خيابان نشده و با آن برخورد مي‌كند و در دم جان مي‌سپارد.
معاون فرماندار پس از اين حادثه، بدون اظهار تأثر و تألم، در حالي كه لبخندي بر لب داشته با احساس غرور مي‌گويد: چون اين زن من را نفرين كرد، كشته شد.
شهرك شهيد بهشتي به خاطر واقع بودن خارج از محدوده شهري، از برخي امكانات شهري محروم است. اين در حالي است كه فرمانداري بنا به دلايلي به برخي افراد ساكن در اين شهرك، امتياز آب داده است كه اين زن هم به خاطر اين مسئله به فرمانداري مراجعه كرده بود.
گفتني است، معاون فرماندار شاهرود يك مدير ساده دبيرستان بود كه پس از دوم خرداد 76 به خاطر عضويت در ستاد انتخاباتي خاتمي به سمت معاون آموزش‌وپرورش شاهرود، منصوب و پس از مدتي بدون سابقه كاري در فرمانداري، معاون فرماندار شاهرود شد.
وي همچنين پس از رسيدن به معاونت فرمانداري، سوءاستفاده‌هايي هم از مسئوليت خود كرده است؛ از جمله همسرش را كه داراي مدرك كارشناسي بوده، به عضويت هيأت علمي دانشكده علوم پزشكي شاهرود درآورده است و با استفاده از اين امكان براي فرزندش در هر ترم، تخفيف شهريه مي‌گيرد.

 

مقامات ما از نيجريه هم عقب‌ترند؟

در حالي كه روز گذشته به فاصله چهار روز از سقوط هواپيما در كشور آفريقايي نيجريه، رئيس‌جمهور اين كشور، دو تن از مقامات عالي‌رتبه نيجريه را بركنار كرد، سقوط مرگبار هواپيما در تهران، تاكنون منجر به استعفا يا بركناري هيچ‌يك از مقامات بلندپايه نشده است.
به گزارش خبرنگار «بازتاب»، تنها سه روز پس از سقوط هواپيماي «
C-130
» در تهران، كه به درگذشت بيش از يكصد تن از خبرنگاران و نظاميان انجاميد، حادثه مشابهي نيز در نيجريه با همين تعداد كشته رخ داد؛ با اين تفاوت كه رئيس‌جمهور اين كشور آفريقايي، چهار روز پس از سانحه، دو مقام عالي‌رتبه نيجريه را بركنار كرد.
در اين حال يك كارشناس سياسي در گفت‌وگو با «بازتاب» اظهار داشت: در دنياي توسعه‌يافته رسم بر اين است كه در اين‌گونه اتفاقات، بالاترين مسئول مربوطه از مردم عذرخواهي مي‌كند و اين عذرخواهي فقط كلامي نيست، بلكه بلافاصله استعفا مي‌دهند و به اين وسيله،‌ خود را پيش از هرگونه مجازات بيروني، مجازات مي‌كنند و بار مسئوليت آن را عملا بر دوش مي‌كشند.

وي گفت: اگر در كشور ما نيز رسم شود كه در اين‌گونه مواقع، وزير يا مسئول مربوطه مجبور به استعفا باشد، مطمئن باشيد احتمال وقوع اين حوادث بسيار كمتر خواهد شد.
اين كارشناس توضيح داد: تلخي اين حوادث و آثار زيانبار آن، به حدي شديد است كه بايد تمهيداتي انديشيد تا احتمال وقوع آن ناچيز باشد و اين امر ممكن نخواهد شد، مگر اين‌كه جريمه‌اي سنگين و غيرقابل‌جبران براي همگي مسئولان كه خواسته يا ناخواسته در اين امر، كوتاهي داشته‌اند و مسئول شناخته مي‌شوند، در نظر گرفته شود.
وي با اشاره به شعار تحول‌خواهي دولت احمدي‌نژاد پيشنهاد كرد: جا دارد آقاي دكتر احمدي‌نژاد اين رسم حسنه را از دولت خود به يادگار بگذارد كه در اين‌گونه موارد، مسئول مربوطه، خود داوطلبانه استعفا دهد. چراكه دولت جديد، دولت تحول و فرهنگ‌سازي است و از احمدي‌نژاد در همين مدت كوتاه، نوآوري‌هايي ديده‌ايم.
اين كارشناس با برشمردن فوايد اين اقدام افزود: اولين فايده اين است كه بار مسئوليتي اشتباه، توسط مسئولان پذيرفته شده است. همچنين خانواده‌هاي داغدار، اندكي تسلاي خاطر پيدا مي‌كنند، به علاوه دست‌كم اين جريمه سنگين، مسئولان را وادار به مراقبت و پيشگيري از وقوع اين‌گونه حوادث مي‌كند.
وي با اشاره به تأثير چنين رويكردي در جلوگيري از تفرقه سياسي در كشور گفت: در اين صورت مسائل اجتماعي تبديل به حربه سياسي در دست اقليت و اكثريت نخواهد شد و شايعه‌سازي و موج تبليغات منفي عليه دولت و مسئولان، پس از هر واقعه به سرعت خاموش مي‌شود.
وي در پايان با اشاره به عدم تغيير و تحول مديران متخلف و خطاكار به رغم بروز حوادث زيانبار گوناگون، اظهار داشت: اميدوارم رئيس‌جمهور تحول‌خواه، اين تحول را نيز در كارنامه رياست‌جمهوري خويش ثبت نمايد.

 

 

آيت‌الله صانعي: عده‌اي به صورت هدفمند درحال ترويج خرافات هستند

به اعتقاد بسياري از بزرگان حوزه و دانشگاه ، وحدت اين دو كانون زاينده تفكر و انديشه در كشورمان زمينه‌ساز جهش‌هاي بزرگ علمي و انديشه‌اي خواهد بود و از همين روي امام خميني (ره) همواره بر اين موضوع تاكيد داشتند و براي پيوند هميشگي حوزه و دانشگاه، 27 آذرماه سال‌روز اين وحدت نام گرفت.
جمعي از مسوولان و خبرنگاران خبرگزاري دانشجويان ايران به همين مناسبت و همزمان با آغاز هفتمين سال تاسيس ايسنا، درحالي كه داغدار شهادت عكاس و خبرنگار خود و ساير رسانه‌ها در جريان حادثه جانكاه سقوط هواپيماي سي -130 بودند، با چند تن از مراجع تقليد و بزرگان حوزه‌ي علميه قم ديدار داشتند و به بحث و تبادل نظر پرداختند.
آيت‌الله صانعي در اين ديدار، با توصيه به اين‌كه نگذاريد حادثه‌ي سقوط هواپيماي
C130
به فراموشي سپرده شود، گفت: «معتقدم بعد از انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي يكي از حوادث بسيار تلخ، كه قريب 100 نفر از نخبگان جامعه يك مرتبه از دست بروند، اين حادثه است اما من مي‌بينم اهميتي كه در شان جان‌باختگان حادثه بود، براي آنها به وجود نيامد.»
وي با اشاره به سقوط هواپيماي
c-130 ارتش كه در آن تعدادي از اصحاب رسانه و نيروهاي ارتش و بعضي از مردم به شهادت رسيدند، اظهار داشت:«همه وظيفه داريم كه نگذاريم اين حادثه به فراموشي سپرده شود.تاكنون چندين بار اين اشتباهات رخ داده است و امروز همه بايد هرچه از دستمان برمي‌آيد انجام دهيم كه در آينده اين اتفاقات تكرار نشوند.»
صانعي با تاكيد بر لزوم حفظ عزت جان‌باختگان اين حادثه تصريح كرد:« در ارتش مرسوم است نسبت به بعضي از افراد كه شهيد مي‌شوند يك درجه به او مي‌دهند و اعطاي درجه به خاطر احترام نهادن به شهادت اوست و امروز كه اين عزيزان به لقاءالله پيوستند درجه‌ي آنها و حفظ عزت آنها اين است كه نگذاريم ياد آنها و قضيه شهادت آنها به بوته فراموشي سپرده شود.»
اين استاد دروس خارج فقه در بخش ديگري از سخنان از كم‌اهميت جلوه داده شدن اين حادثه بزرگ در سطح ملي گله كرد.
آيت‌الله صانعي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حاكميت رسانه‌ها در جهان، خطاب به مسوولان و خبرنگاران ايسنا، گفت: « قدرت رسانه‌هاي ما از حيث پوشش هرچه‌قدر كم باشد، اگر به محتواي رسانه‌ها توجه كنيم خواه ناخواه پيام آن به جهان خواهد رسيد.»
وي افزود: «امام (ره) وقتي حركت تاريخي خود را در بحث انجمن‌هاي ايالتي و ولايتي آغاز كرد، خودش بود و قلمش. ايشان حتي يك منشي هم نداشت اما تكيه و اعتمادشان به خداوند باعث شد كه دنيايي متوجه امام راحل شود.»
صانعي خاطرنشان كرد:« معتقدم پربار كردن محتواي تمام رسانه‌ها به اين است كه حقوق بشر را آن‌گونه كه در اسلام هست به دنيا بفهمانيم. اين حقوق بشر كه در اسلام هست بشريت امروز با همه‌ي پيشرفتش صد سال ديگر هم به آن نخواهد رسيد.»
وي در ادامه به بيان برخي از موارد و مسايل مطرح حقوق بشر در اسلام پرداخت و گفت:« در اسلام شكنجه مطلقا ممنوع است و نه تنها نسبت به انسان‌ها بلكه شكنجه نسبت به حيوانات نيز نفي شده است. اسلام شكنجه، چه روحي و چه جسمي را نفي كرده است و حتي شكنجه‌ي روحي را بدتر از شكنجه‌ي جسمي مي‌داند.»
اين مرجع تقليد با بيان اين‌كه در اسلام اقراري كه از وجدان ديني افراد سرچشمه بگيرد مسموع است، اظهار داشت:« اسلام 1400 سال قبل اقرار با شكنجه را فاقد اعتبار دانسته است كه اين مطلب امروز آن هم پس از گذشت 1400 سال توسط بالاترين مقامات قضايي عنوان مي‌شود.»
آيت‌الله صانعي در پايان سخنان خود با اشاره به اظهار نگراني نخبگان جامعه نسبت به ظهور موج جديد خرافه‌پرستي تصريح كرد:« ترويج خرافات نقشه‌اي است كه عده‌اي آن را طراحي كرده‌اند و به صورت هدفمند در حال اجراي آن هستند و همه بايد در حد توان، خرافات و مسايل خلاف اسلام را بيان كنيم كه البته اين كار خيلي دردسر دارد؛ چرا كه مبارزه با آن يعني مبارزه با تحجر و واپس‌گرايي كه حضرت امام (ره) تا آخر عمر نيز با آن درگير بودند.»

 

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم آذر 1384ساعت 20:45  توسط محمد جهانگیریان  | 

يك سوم زنان دنيا، مورد آزار قرار مي‌گيرند

از هر سه زن در سراسر جهان، يك نفر در طول دوران زندگي خود، مورد آزار و اذيت جسمي و جنسي قرار مي‌گيرد.

به گزارش فارس به نقل از صندوق بين‌المللي زنان سازمان ملل، يك سوم از زنان جهان در طول دوران زندگي خود مورد آزار و اذيت جنسي و يا جسمي قرار مي‌گيرند.

مجمع عمومي سازمان ملل در سال 1999 طي مصوبه‌اي، روز دوم نوامبر هر سال را به عنوان «روز جهاني مقابله با خشونت عليه زنان» اعلام كرد. علت انتخاب اين روز به سال 1960 ميلادي باز مي‌گردد. در آن زمان، سه خواهر در جمهوري دومينيكا، به خاطر فعاليت‌هاي سياسي كه داشتند، مورد تجاوز قرار گرفته و به قتل رسيدند. روز دوم نوامبر در راستاي زنده نگاه داشتن ياد اين قربانيان و همچنين افزايش آگاهي مردم جهان نسبت به خشونت‌هايي كه در مورد زنان اعمال مي‌شود، انتخاب شد.

شايان ذكر است كه ميزان خشونت و تجاوز به زنان در كشورهاي غربي از جمله ايالات متحده آمريكا بسيار بيشتر از ديگر كشورهاي جهان مي‌باشد به حدي كه كثرت اين موارد آمارهاي جهاني در مورد خشونت عليه زنان را نيز دستخوش تغيير مي‌كند.

يك نهاد غير دولتي محلي در پاكستان به نام «مددگر هلپ لاين» در كشور پاكستان، آماري را منتشر كرده است كه وجود خشونت ‌هاي تكان دهنده بسيار زيادي را، در مورد زنان، در پاكستان نشان مي‌دهد. اين سرشماري، 4347 مورد از خشونت عليه زنان در سال 2005 را در پاكستان ثبت كرده است كه از اين تعداد، 3513 مورد مربوط به آسيب‌ها و صدمات بدني، 803 مورد مربوط به سوءاستفاده‌هاي جنسي و 31 مورد تلفيقي از اين دو هستند.

سرشماري‌هاي ايالتي نشان مي‌دهد بيشترين تعداد ثبت اين موارد در ايالت پنجاب با رقم 2662 مورد صورت گرفته است. ايالت سند با عدد 1138، در رتبه دوم قرار دارد. پس از آن
NWFP
با 409 مورد و در آخر ايالت بلوچستان با 138 مورد قرار دارد.

اطلاعات به دست آمده حاكي از آن هستند كه از اين تعداد، 2058 نفر زنان متأهل، 23 نفر مطلّقه، 87 نفر مجرد و 94 نفر زناني بوده‌اند كه شوهرانش فوت كرده بودند.
نگاهي به آمارهاي خشونت در پاكستان حاكي از آن است كه هرچند وجود اين ميزان از خشونت تكان دهنده است ولي نسبت يك به سه در مورد خشونت عليه كليه زنان دنيا نمي تواند از خشونتهاي چنين كشورهايي حاصل شده باشد.

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر 1384ساعت 20:8  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

شكايت  كانون وكلا از ‹‹ او يك فرشته بود››

 

شكايت كانون وكلاي دادگستري از مديران شبكه هاي تلويزيون منجر شد تا نماينده حقوقي سازمان صداوسيما به دادسراي ويژه جرايم كاركنان دولت احضار شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، نماينده حقوقي سازمان صداوسيما براي ايراد پاسخ در خصوص شكايت كانون وكلا از مديران برخي شبكه‌هاي اين سازمان به دادسراي ويژه جرايم كاركنان دولت احضار شد.

علي نجفي توانا وكيل مدافع كانون وكلا در طرح شكايت از مسئولان و دست‌اندركاران سريال‌هاي «او يك فرشته بود» و «مرده متحرك» درباره آخرين اقدامات انجام شده در اين پرونده به سايت پليس گفت: پرونده شكايت وكلا در جريان رسيدگي است و نماينده حقوقي سازمان صداوسيما به دادسرا احضار شده است.

اين وكيل دادگستري از نتيجه جلسه بازپرسي و استدلال‌هاي نماينده حقوقي سازمان صداوسيما اظهار بي‌اطلاعي كرد.

لازم به ذكر است كه چندي پيش، با تصويب هيأت مديره كانون وكلاي دادگستري، شكايتي از مسئولان و دست‌اندركاران چند سريال در شبكه‌هاي يك، دو، سه و پنج سيما تدوين و ارائه شد.

گفتني است، بهمن كشاورز رئيس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري سراسر كشور در افتتاحيه پنجمين همايش اعضاي اين اتحاديه ضمن انتقاد نسبت به نمايش سريال‌هاي نامناسب و توهين‌آميز به جايگاه وكلا و مشاوران حقوقي عنوان كرده بود: هميشه مشكلات مختلفي در خصوص برخورد و نمايش ناصحيح از صنف وكالت وجود داشته است. اما در چند ماه اخير موارد خاصي مطرح شده كه مشكلات ياد شده بيشتر مشهود بوده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر 1384ساعت 20:7  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

راز مشروط شدن با رتبه دو رقمی کنکور!

بازپرس شعبه هفتم دادسراي كاركنان دولت گفت: با صدور قرار مجرميت براي 27 نفر از دست اندركاران، آزمون دانشگاهها به اتهام فروش سوالات كنكور و اخلال در نظام اداري آموزشي به زودي شعبه 1008 دادگاه عمومي -جزايي تهران به اتهام اين متهمان رسيدگي مي كند.


قاضي‌ خيرآبادي در گفت و گو با فارس افزود: اتهام اين افراد اخلال در نظام اداري- آموزشي دستگاههاي متولي برگزاري آزمون، خريد و فروش و افشاي سوالات كنكور به افراد، تحصيل مال نامشروع از محل فروش سوالات و فرستادن افراد غير به جاي داوطلبان به حوزه‌ امتحاني است.
وي افزود: قرار پرونده اين متهمان براي رسيدگي قضايي به شعبه 1008 دادگاه عمومي تهران ارجاع شده است.
با شكايت سازمان سنجش آموزش كشور، حراست دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه پيام نور و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، تعدادي از دبيران و متخلفان كه كليد سوالات آزمون را در جلسه امتحان به برخي افراد رسانده بودند و افرادي كه سوالات را از مخزن خارج كرده بودند، دستگير شدند.
تعداد 45 نفر از اين سوالات استفاده كرده‌اند كه اكثر آنها به ‌رغم كسب رتبه‌هاي 2 و 3 رقمي، در ترم اول دانشگاه مشروط شده‌اند بنابراين جرمشان محرز است و از طريق دانشگاه مربوطه از ادامه تحصيل آنها جلوگيري شده است

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر 1384ساعت 20:7  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

از تواضع امام رضا(ع) تا تكبر ...

 

زمانيکه امام رضا(ع) به عنوان وليعهد در خراسان بود آشکار است که تا چه اندازه موقعيت سياسي داشت. ايشان به عنوان جانشين خليفه وقت شناخته مي‌شدند و طبيعي بود که مردم سخت به آن حضرت احترام مي‌گذاشتند.

اين علاوه بر آن بود که عظمت حضرت تنها در اين عنوان ولايت‌ عهدي نبود نفس آن که سرآمد خاندان پيامبر (ص) است خود افتخاري بود که در هر لحظه مي‌توانست صدها بلکه هزاران نفر را در اطراف او جمع کند. همان اتفاقي که در نيشابور در وقت ورود آن حضرت به شهر افتاد و عالم و عامي براي ديدن او صف کشيدند و قلم به دست نشست تا روايتي از حضرت بشنوند.

اما همين امام بنا به روايتي که ابن شهر آشوب، نويسنده مشهور شيعه در قرن ششم به نقل از يعقوب بن اسحاق نوبختي روايت کرده است به گونه‌اي وارد حمام نيشابور شد که حاضران متوجه نشدند آن حضرت داراي چنان مقامي است. ابن شهر آشوب مي‌نويسد: حضرت رضا «عليه‌السلام» وارد حمام شد. يکي از کساني که حاضر بود ـ و ايشان را نمي‌شناخت ـ از آن حضرت خواست تا دلاکي او را کرده به اصطلاح امروزه کيسه او را بکشد. حضرت درخواست او را پذيرفت و مشغول کار شد. برخي که امام را مي‌شناختند، آن مرد را درباره امام رضا (ع) آگاه کردند و او مشغول عذرخواهي شد. با اين حال امام به او آرامش داده و همچنان به دلاکي او مشغول بود (مناقب ابن شهرآشوب: 2/412).

در روايتي صدوق نقل کرده است که وقتي حضرتش وارد حمامي شدند که در زمان ايشان به حمام الرضا شهرت داشته، آن اندازه عزيز بود که وقتي آن حضرت در آنجا غسل کرده و نماز ظهرش را خواند، مردم به حمام رفته از آن آب بهره مي‌گرفتند. (مسند الامام الرضا – ع – 1/57)

شايد بي‌مناسبت با بحث تواضع نباشد اشاره کنم که در روايتي آمده است که صاحب حمام، در وقت ورود امام صادق (ع)، از آن حضرت پرسيد: اجازه مي‌دهيد حمام را براي شما خلوت کنم؟ حضرت فرمود: نيازي به اين کار نيست. مؤمن سبک تر از اين چيزهاست. (مستدرک سفينة البحار: 2/433).

از امام رضا «عليه‌السلام» درباره تواضع و حد آن پرسش شد. حضرت فرمود: تواضع مراتبي دارد. از جمله آن که انسان قدر و منزلت و اندازه خود را بشناسد و همانجا و در همان حد متوقع باشد، آن هم با قلب سليم و آرام. رفتارش هم با ديگران آنچنان باشد که دوست دارد چنان با او رفتار کنند. اگر بدي هم ديد، با نيکي پاسخ دهد. خشمش را هم بتواند رام خويش سازد. از ديگران هم درگذرد. و البته خداوند نيکوکاران را دوست دارد (مسند الامام الرضا – ع – 1/273).

اين‌که امام تأکيد دارد که رفتارش با قلب سليم باشد، شايد به اين معناست که مبادا انسان وقتي تواضع مي‌کند در اين باره به خودش فشار بياورد. اين فشار خود يک حس طلبکاري در انسان پديد مي‌آورد و فکر مي‌کند اگر فلان جا تواضع کرده الان ديگر وقت تکبر فرا رسيده است. تواضع رياکارانه هيچ ارزشي ندارد.

امام رضا(ع) برخوردهاي مشاجره آميز را که از سر خودخواهي و بزرگ‌بيني است، مردود دانست و فرمود: چنين رفتارهايي سبب برآمدن غرور و از ميان رفتن عزت انساني مي‌شود (امالي الطوسي: 2/96).
گفتيم که اگر ساده زيستي و انزوا که گاه با تواضع اشتباه گرفته مي‌شود بوي تصوف بدهد، مورد انکار ائمه اطهار (ع) قرار مي‌گرفته است. به همين دليل گاه رواياتي ديده مي‌شود که ائمه در دوره هاي خاصي لباس هاي شيک مي‌پوشيدند. اما به طور طبيعي تواضع و ساده زيستي يک اصل بود.

معمر بن خلاد مي‌گويد: از امام رضا «عليه‌السلام» شنيدم که فرمود: به خدا سوگند اگر بر سر کار‌ آيم، غذاي ساده خواهم خورد و لباس ساده و خشن خواهم پوشيد. آنگاه حضرت به اين وصيت پيامبر (ص) به ابوذر استناد کردند که حضرت به وي فرمود: من لباس زمخت مي‌پوشم و روي زمين مي‌نشينم و انگشتانم را مي‌ليسم و بدون زين سوار بر الاغ مي‌شوم و کسي را هم پشت سرم سوار مي‌کنم. آنگاه فرمود: ‌اي اباذر! البس الخشن من الباس و الصفيق من الثياب لئلا يجد الفخر فيک مسلکا. اين ابوذر! لباس زمخت و ساده بپوش تا فخرفروشي در تو راه نيابد. (مکارم الاخلاق: 131).

ابراهيم بن عباس در باره اخلاقيات امام رضا«عليه‌السلام» مي‌گويد: زماني که حضرت خلوت مي‌کرد و سفره غذا پهن مي‌شد، تمامي خدمتکاران را بر سر سفره مي‌نشاند و با آنان غذا مي‌خورد. (مسند الامام الرضا عليه السلام: 1/45). ديگري نقل مي‌کند که در مسير خراسان که بوديم سفره پهن شد و حضرت خدمتکاران سوداني را هم بر سر سفره نشاند. من اعتراض کردم. حضرت فرمود: خداي ما يکي است. مادر و پدر ما هم يکي است و پاداش به اعمال ما خواهد بود. (روضة الکافي: 230).

البته امام نظيف بيرون مي‌آمد و چنان نبود که هيچ گاه از لباس تميز و شيک استفاده نکند. ابوعباد گويد: امام در تابستان روي حصير مي‌نشست و در زمستان پوست و لباس زمخت مي‌پوشيد و وقتي در برابر مردم ظاهر مي‌شد، لباس تميز و شيک داشت. (عيون اخبار الرضا عليه السلام : 2/178).

آيا براي جوانان اين مرز و بوم داشتن اين آرزو که اميران و حاکمانشان تواضع بورزند و از سر تواضع با توده‌ها همراه باشند و در اداره امور، انتقاد ديگران را بشنوند و عنداللزوم به مشورت بنشينند و پيران باتجربه را حرمت نهند و دست از تکبر و خودخواهي و غرور بردارند و از گذشتگان عبرت گيرند، عيب است؟ و در يک جمله پاسدار ارزش‌هاي الهي و انساني باشند و خود را با ديگران برابر ببينند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر 1384ساعت 20:4  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

 

جزييات و چگونگي پذيرش دانشجوي دكتراي تخصصي در دانشگاه تهران اعلام شد.

به گزارش سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران، دانشگاه تهران براي سال تحصيلي 86 - 85 در 129 رشته و گرايش دانشجوي دکتري مي‌پذيرد .

پذيرش دانشجوي دكتري در كليه گرايشهاي دانشكده فني،هنرهاي زيبا، جغرافيا، زبانهاي خارجي، مديريت، محيط زيست، حقوق و علوم سياسي، روانشناسي و علوم تربيتي، اقتصاد، دامپزشكي، علوم اجتماعي، ادبيات و علوم انساني، الهيات و معارف اسلامي، تربيت بدني و علوم ورزشي، موسسه ژئوفيزيك، مركز تحقيقات بيوشيمي و بيوفيزيك و پرديسهاي علوم، قم و كشاورزي و منابع طبيعي صورت مي‌پذيرد.

15 دي ، آخرين مهلت ثبت‌نام داوطلبان است .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر 1384ساعت 8:11  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

ترويج خرافات، رسمي مي‌شود!

خبرنگار «بازتاب» گزارش داد: با بي‌توجهي مسئولان فرهنگي به اقدامات محافل مروج خرافات، فعاليت‌هاي اين محافل، گسترش يافته و به تدريج رسمي مي‌شود.

بنا بر اين گزارش، برخي از افراد سودجو با سوءاستفاده از شرايط به وجود آمده، كسب و كار جديدي براي خود دست و پا كرده‌اند و به تازگي براي گسترش ابعاد فعاليت خود، به چاپ آگهي‌‌هاي گوناگون، حاوي شماره تلفن همراه و حتي نشاني اقدام كرده و با توزيع آن در خانه‌هاي مردم، آنان را به بهره‌برداري از خدمات ارزشمند! خود فرا مي‌خوانند.

از جمله اين خدمات، گشايش رزق و روزي، گشايش بخت دختران، فالنامه، سركتاب و ستاره‌بيني است!
عوامل اين‌گونه مؤسسات با سوءاستفاده از برخي اعتقادات مردم، ضمن ترويج خرافات، مبالغ قابل توجهي نيز به خود اختصاص داده و دست‌كم، رزق و روزي خود را گشايش مي‌دهند! در آگهي رنگي يكي از اين مؤسسات، كه توسط افراد كم‌سواد اداره مي‌شود، يك آيه كوتاه قرآن با سه مورد غلط درج شده است.

منشي يكي از مؤسسات، هزينه هر مورد سركتاب و ستاره‌بيني را دوهزار تومان اعلام كرد، اما درباره گشايش رزق و روزي اعلام كرد، چون دعا بالا و پايين دارد، هزينه آن مشخص نيست!

مشكلات اقتصادي در جامعه، فقر فرهنگي و عدم توفيق برخي نهادهاي فرهنگي، از جمله زمينه‌هاي رشد اين‌گونه اقدامات به شمار مي‌رود.


 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر 1384ساعت 8:5  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

احمدی‌نژاد: به اسرائيلی‌ها کمک می‌کنيم به اروپا برگردند

 

رئیس جمهور ایران در نشست خبری با روزنامه نگاران در عربستان سعودی گفت :اسرائیلی ها معتقدند که در جنگ جهانی دوم ، هیتلر تعداد بسیار زیادی از یهودیان اروپا را به قتل رساند و این مسئله برای اسرائیل بهانه ای شد تا در فلسطین دولتی تشکیل دهند؛ ما به اسرائیلی ها پیشنهاد می کنیم که به سرزمین خودشان و به اروپا بازگردند و در این راستا به آنها کمک می کنیم و از آنها حمایت می نماییم.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1384ساعت 17:7  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

دستور نادرست به خلبان، عامل اصلي سقوط هواپيما

 

 

ابلاغ دستور نادرست به خلبان براي بازگشت به مهرآباد تحت هر شرايط، علت اصلي سانحه مرگبار روز گذشته در جنوب مهرآباد بود.

يك منبع آگاه در گفت‌وگو با «بازتاب» ضمن بيان مطلب فوق افزود: نقص فني در هواپيماي
C-130
پس از گذشت هشت دقيقه از پرواز، رخ داده كه در آن لحظه هواپيما در اواسط مسير تهران ـ قم قرار داشته است و اگر اصرار مركز كنترل پرواز و مسئولان حاضر در فرودگاه مهرآباد نبود، اين هواپيما امكان فرود بدون سانحه در سه نقطه فرودگاه امام، اتوبان قم ـ تهران و بيابان‌هاي جنوب غربي تهران را داشته است.

اين منبع ادامه داد: با توجه به قابليت‌هاي ويژه هواپيماي
C-130، اين هواپيما مي‌تواند در دشت‌ها و بدون چتر فرود آيد، بر زمين بنشيند و حتي بدون باز شدن چرخ نيز با سينه فرود آيد و در اين صورت، تنها مقداري خسارت مالي به هواپيما وارد مي‌شود.

وي افزود: خلبان هواپيما پس از دستور مركز كنترل مبني بر بازگشت به مهرآباد، براي كوتاه كردن مسير خود، به جاي دور زدن به صورت مستقيم از منطقه آذري عبور كرده كه به دليل ارتفاع پايين و عدم تعادل، هواپيما سقوط كرده است.

اين منبع در پايان افزود:عليرغم عملکرد رشادت آميز خلبان بابک گوهري، انتخاب ستوان جوان و نسبتا كم‌تجربه براي هدايت هواپيماي هركولس
C-130 ـ كه حامل 94 سرنشين بود ـ نيز از ديگر ابهامات مطرح در عملكرد مسئولان فرودگاه نظامي مهرآباد است .

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1384ساعت 17:4  توسط محمد جهانگیریان  | 

رهزن جديد در كمين اعتقادات مردم

سيدعمار كلانتري

 

 

آنچه در ايام اخير تحت عنوان مدعيان ارتباط با امام زمان(عج) و برخي دستورات عجيب آنان، نشست‌هاي كشف و شهود با اوصاف غريب و تازه‌ترين مورد آن، ورود همراه با اشك يك سگ به بارگاه امام رضا(ع) رخ داده و يا در محافل مردمي و خبري منتشر مي‌شود، نياز به نوعي واكنش فرهيختگان دين‌شناس و دلسوز را هويدا مي‌كند.

مهم نيست كه آيا ورود اشكبار يك حيوان نجس به مقدس‌ترين نقطه خاك ايران، واقعي بوده يا ساخته دست چند انسان ناآگاه و يا حتي شياد؛ بلكه مهمتر آن است كه چرا اين موضوع يا موضوعاتي مشابه آن، به زودي در حد و اندازه‌هاي وسيعي مورد توجه قرار مي‌گيرد و مثلا تصاوير و سي‌دي‌هاي سگ مورد اشاره در ابعاد وسيعي منتشر مي‌شود و به عنوان يك آيت و نشانه مهم نشان اين و آن داده مي‌شود. يا از سوي ديگر، بخشي از افراد مورد توجه مردم از هاله‌هاي نوراني يا توجهات روحاني واردشده سخن مي‌گويند.

....اين‌گونه رفتارها، جداي از آن‌كه منجر به استهزاء و بهانه‌گيري سست‌باوران مي‌شود، زمينه‌ساز آسيب‌هاي ديگري نيز به ويژه بر اعتقادات نسل جوان اين مرزوبوم مي‌شود. آنان كه با ديد جستجوگر خود سري به دنياي خارج زده‌اند، مي‌دانند كه انجام اقدامات خارق‌العاده، كاري است كه از مرتاضان هندي هم برمي‌آيد و حتي شفا دادن يك بيمار لاعلاج، امري نيست كه در گوشه‌اي از دنيا توسط برخي كشيشان عيسوي نيز برنيايد.

به راستي اگر اعتقادات جوان ما تنها از چند «خواب» و «عنايت» شكل گرفته باشد، آيا با ديدن چنين مواردي دچار سؤال نمي‌شود و سست‌عقيده و منحرف نمي‌گردد؟ حال آن‌كه اسلام و نسخه حقيقي آن يعني تشيع، مجموعه‌اي نيست كه حقانيت خود را از شفا يافتن چند مريض يا پاره‌اي نور و صدا در خواب و بيداري گرفته باشد. بلكه مستدل‌ترين جهان‌بيني‌ها و ايدئولوژي‌ها را در خود دارد كه مي‌تواند به خوبي در برابر ديگر انديشه‌ها قد علم كند.

به هر حال، اكنون به نظر مي‌رسد زنگ خطر عوام‌گرايي در دين به صدا درآمده و در اين شرايط، انديشورزان دلسوز و مصلحان دين‌شناس بايد در چنين شرايطي پا به ميدان گذارند و عرصه را از دست ناآگاهان بگيرند.

در اين باب، توجه به نكاتي چند ضروري به نظر مي‌رسد:

*در مقطع كنوني نيز دست‌كم احتمال قوت گرفتن جرياني كه دين را عوامانه تفسير و ترويج مي‌كند، مي‌رود كه آن روي سكه جريان پيشين است و خطرات آن بر كسي پوشيده نيست. به نظر مي‌رسد حداقل برخوردي كه بايد با اين جريان جديد از سوي دلسوزان عرصه دين و فرهنگ صورت گيرد، هشدار درباره آنان و تحذير مردم و متدينان به خطر اين جماعت جديد است.

* البته با يك نگاه اوليه مي‌توان دريافت، يكي از زمينه‌هاي گسترش اين رويكردهاي عوامانه، رواج برخي نقل‌قول‌ها و داستان‌ها در پاره‌اي مجالس است. در اين محافل، برخي ذاكران و واعظان به جاي آن‌كه به اصل دين و مذهب و ذكر ويژگي‌هاي اصلي اولياي الهي بپردازند، به تعريف خواب و روياهايي براي مردم مي‌پردازند كه اساسا، سنجش راستي و درستي آنها امكان‌پذير نيست.

با اين وصف، همان‌گونه كه گروهي از بزرگان حوزه نيز گوشزد كرده‌اند، بايد نهضتي فراگير در پالايش مجالس مذهبي از موارد خرافي و يا حتي غيرمستند، برپا شده و تلاش شود اصل معارف ديني، البته با زبان جديد و جذاب، در اختيار توده‌هاي مردم و به ويژه نسل جوان ق
رار گيرد.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1384ساعت 17:0  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

احضار مديرمسوول نشريه‌ي دانشجويي «سپيده» به دادسرا

وكيل مدافع مدير مسوول نشريه‌ي دانشجويي «سپيده» از احضار موكلش به شعبه‌ي 5 دادسراي عمومي و انقلاب تهران خبر داد.

محمدعلي دادخواه در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: سلماسي كه پيش از اين با شكايتي در مورد گزارش مرگ يك دانشجو به اتهام نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي مورد تعقيب دادگاه تهران قرار گرفته بود مجددا به شعبه‌ي 5 دادسراي عمومي و انقلاب احضار شد.

وي افزود: ظرف سه روز آينده به دادسرا مراجعه خواهيم كرد.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1384ساعت 16:50  توسط محمد جهانگیریان  | 

سارقان به آسيب‌ديدگان ا حادثه هواپيماي  130c  هم رحم نكردند

 

سارقان به ساكنان شهرك توحيد، محل سقوط هواپيماي C130 هم رحم نكردند.

سرهنگ سهيليان، رئيس كلانتري 119 مهرآباد جنوبي در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ايسنا اظهار كرد: بعد از وقوع حادثه دلخراش سقوط هواپيما C130 بواسطه شرايط حاكم بر شهرك توحيد، تعداد زيادي از افراد غيرساكن به منطقه رفته و اقدام به سرقت اموال كردند كه نيروي انتظامي براي پوشش منطقه 50 تن از افراد غيرساكن را دستگير كرد.

وي با اعلام اين كه تا كنون هيچ گزارشي مبني بر سرقت از مجتمع گزارش نشده است، گفت: از مجموع دستگيرشدگان بعد از بازجويي‌هاي به عمل آمده تعداد 12 تن كه مورد سوء ظن پليس بودند جهت تحقيقات بيشتر به اداره هشتم پليس آگاهي تهران انتقال داده شدند.

سرهنگ سهيليان در ادامه گفت: بر اساس آمار جمع‌آوري شده از سوي ماموران پليس تعداد 18 دستگاه در جريان حادثه در آتش سوختند كه از اين مجموع در حال حاضر تنها دو مالك شكايت خود را در اين روز اعلام كرده‌اند و اين در حاليست كه براي اعلام شكايت تاثير عوامل دژباني جهت احراز هويت مالكان لازم است.

به گفته رئيس كلانتري 119 مهرآباد جنوبي تنها موارد اعلام شده سرقت مفقود شدن دو دستگاه موتورسيكلت در خارج از محوطه مجموعه بوده است.

به گزارش ايسنا در اين حال تعدادي از شاهدان حادثه گفتند كه افرادي كه به قصد سرقت وارد برخي منازل شده بودند، به همراه اموال مسروقه دستگير شدند.

شاهدان اين اموال را شامل چكهاي مسافرتي، رايانه، پول و ... و علت راه يافتن اين افراد به منازل را عمدتا ناشي از باز ماندن در و پنجره خانه‌هاي برخي ساكنين شهرك بعد از شنيدن صداي انفجار به قصد ترك خانه و يا حضور اعضاي خانواده‌ها در محل حادثه مذكور عنوان كردند

 

 

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1384ساعت 16:46  توسط محمد جهانگیریان  | 

زن جوان نوزاد 3 ماهه‌اش را با خوراندن هرويين كشت

 

زني كه با خوراندن هرويين به نوزاد سه ماهه‌اش، او را به قتل رسانده بود، دستگير شد.

به گزارش گروه «حوادث» ايسنا، در پي فوت مشكوك كودك سه ماهه به نام «عباس» در كرج، مأموران در اين خصوص بررسي‌هاي لازم را آغاز كرده و از مادر كودك بازجويي كردند.

مادر كودك به نام «ليلا» 26 ساله در بازجويي‌هاي اوليه منكر ارايه هرگونه اطلاعي در خصوص علت مرگ فرزندش شد اما در ادامه بازجويي‌ها اقرار كرد كه اوايل بامداد پانزدهم آبانماه سال جاري در حاليكه فرزندش در حال گريه كردن بوده با اين تصور كه در پي اعتياد خودش، كودك شيرخواره‌اش نيز معتاد شده است براي آرام كردن وي، مقداري هرويين را داخل آب حل كرده و به او خورانده است.

به نوشته پليس خبر، اين زن افزود: قصد كشتن فرزندم را نداشتم، از اين رو پس از مرگ فرزندم، جسد او را به همسرم كه به اتهام توزيع مواد مخدر دوران حبس خود را در زندان مي‌گذراند نشان دادم تا فكر نكند كودك را فروخته‌ام.

بازپرس قتل دادسراي كرج پس از بازجويي از متهم، او را به اتهام قتل فرزندش روانه زندان كرد.

تحقيقات كارآگاهان ويژه قتل براي بررسي حادثه ادامه دارد.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1384ساعت 16:44  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

دست مریزاد ...... بروبچ کیان

 

وقتی پس از اینکه همه مون این همه وقت می گذاریمو وکار می کنیم تا یه کیان بیاد بیرون و استقبال خوب بچه های دانشگاه رو می بینیم به وجود همه تون افتخار می کنم .  خسته نباشید              مدیر مسئول

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آذر 1384ساعت 23:37  توسط محمد جهانگیریان  | 

يك دختربچه حساس به بادام‌زميني پس از بوسيدن دوستش درگذشت

 

يك دختر 15 ساله كانادايي كه به بادام‌زميني حساسيت داشت، پس از بوسيدن دوستش كه بادام‌زميني خورده بوده، دچار حساسيت و شوك شديد و راهي بيمارستان شد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، به گفته مقامات بيمارستان «كبك» كانادا، پس از انتقال اين دختربچه به بيمارستان، داروي آدرنالين كه مخصوص حساسيت‌هاي ناشي از بادام زميني است فورا به او تزريق شد ولي حساسيت شديد بيمار مانع از بهبودي وي و سرانجام باعث مرگش شد.

به گفته پزشكان، حساسيت به بادام‌زميني در دهه‌هاي اخير افزايش يافته، ولي دليل آن هنوز نامعلوم است.

تحقيقات پژوهشگران تا كنون نشان داده است، استفاده از پماد و كرم‌هاي بچه‌اي كه از روغن بادام‌زميني تهيه شده‌اند ممكن است عامل ايجاد حساسيت در دوران بزرگسالي كودكان شود.

همچنين 5/1 ميليون تن از مردم آمريكا دچار حساسيت بسيار شديد به بادام‌زميني هستند و مرگ سالانه 50 تا 100 نفر در آمريكا ناشي از اين نوع حساسيت است.

 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آذر 1384ساعت 21:58  توسط محمد جهانگیریان  | 

مدیرعامل سابق ایرنا اتهامات را پذیرفتجلسه رسیدگی به اتهامات عبدالله ناصری مدیرعامل سابق خبرگزاری ایرنا برگزار و نامبرده ضمن پذیرفتن اتهامات وارده در خصوص انتشار گزارش كذب درباره رابطه با آمریكا گفت: انتشار گزارش توسط یكی از سردبیران خبرگزاری انجام شده است. 
به گزارش اداره كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی قوه قضائیه، عبدالله ناصری گفت: قبول دارم كه نباید این گزارش را منتشر می‌كردم اما هیچ سوء نیتی دراین باره نداشتم، ضمن اینكه بلافاصله پس از انتشار این گزارش، از طریق روابط عمومی خبرگزاری ایرنا، اطلاعیه‌ای مبنی بر اشتباه این خبر‌گزاری صادر شد.
وی در عین حال اعلام کرد كه دیوانعالی كشور بر اصل نظر‌سنجی اعلام برائت و متهمین آنرا تبرئه كرده و دادنامه مورد نظر موجود می‌باشد.
براساس این گزارش عبدالله ناصری به اتهام نشر اكاذیب در این دادگاه محاكمه شد و جالب اینكه نتایج نظرسنجی دو مركز تهیه كننده آن گزارش كاملاً با هم مغایر بوده است.
قاضی سیدحسین حسینیان رئیس شعبه 1083 دادسرای مركز در این باره گفت: برای آقای ناصری وجه التزام صادر و مقرر شد پس از مطالعه و تحقیق روی دادنامه دیوانعالی كشور و گزارشات مربوطه، هفته آینده رأی قطعی صادر شود.

 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آذر 1384ساعت 21:55  توسط محمد جهانگیریان  | 

افزايش جرايم جنسي در ميان زنان آمريكايي

 

 

طي ماه جاري در آمريكا حداقل 7 زن كه 4 تن آنها معلم بودند به اتهام داشتن روابط نامشروع در دادگاه محاكمه شدند.                                              ه گزارش گروه «حوادث» ايسنا، دست كم 7 زن آمريكايي طي ماه جاري به اتهام داشتن روابط غيراخلاقي در دادگاه محاكمه شدند كه در ميان اين افراد، 4 معلم به چشم مي‌خورد كه يكي از آنها باردار بود.                                                                                                                              يك زن 37 ساله به نام «ليزا» در ايالت «جورجيا» يك روز پس از ازدواجش به اتهام داشتن روابط غيراخلاقي با يك پسر 15 ساله دستگيرشد.                                                                                                                                                                         تحقيقات نشان مي‌دهد، طي 6 سال گذشته شمار زناني كه از پسربچه‌ها و نوجوان سوءاستفاده كرده‌اند، افزايش يافته است، به طوري‌كه حتي گاهي با سوءاستفاده جنسي از دختران برابري مي‌كند.                                                                                                                              

  همچنين بنا بر نتايج به دست آمده از اين تحقيق، 4 درصد سوءاستفاده هاي جنسي از كودكان زير 18 ساله در آمريكا را زنان انجام مي‌دهند. اين در حاليست كه 12 درصد اين زنان، قربانيان خود را از ميان كودكان زير 6 سال انتخاب مي‌كنند.                                                                            در اين ميان طي 18 ماه گذشته، حداقل 25 مورد سوءاستفاده جنسي به وسيله معلمان صورت گرفته است، به طوري‌كه در گزارشي كه سال گذشته ارايه شد، 20 درصد دانش‌آموزان آمريكايي به داشتن روابط غيراخلاقي با معلمان خود اعتراف كرده‌اند. به گزارش ايسنا، در آمريكا محكوميت و مجازات زناني كه دچار انحرافات اخلاقي مي‌شوند نسبت به مردان كمتر است.

 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آذر 1384ساعت 21:54  توسط محمد جهانگیریان  | 

پليس بنگلادش به دنبال بمب‌گذاران انتحاري در اين كشور

سرويس: بين‌الملل - منطقه‌يي
1384/09/09
11-30-2005
14:50:46
8409-04866: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بين‌الملل - منطقه‌يي

در پي حمله‌ي انتحاري دو بمب گذار افراطي در بنگلادش و كشته شدن 10 تن كه در راستاي تحميل قوانين افراطيون صورت گرفت، پليس اين كشور تعقيب گسترده‌ي بمبگذاران انتحاري احتمالي را آغاز كرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، پس از اين حمله كه اولين مورد در كشور 140 ميليوني بنگلادش است، مقامات اين كشور آماده باش كامل اعلام كردند.

فرخ احمد، رييس سرويس اطلاعات پليس كه رياست تحقيقات را نيز بر عهده دارد، گفت: هم اكنون هدف ما اين است كه اعضاي اين گروه انتحاري چه كساني هستند، در كجا مستقر هستند و چند نفر مي‌باشند.

وي افزود: آماده باش كامل ماموران اطلاعاتي و عمليات پليس براي دستگيري اعضاي گروه غير قانوني "جماعت المعهدين" كه گمان مي‌رود در اين حملات دست داشته باشند، آغاز شده است.

پليس بنگلادش اين گروه را به ترتيب دادن يك سري انفجارها در ساختمان‌هاي دولتي و دادگستري كه از ماه اوت تاكنون منجر به كشته شدن 15 تن از جمله دو قاضي شده است، متهم كرده است.

پليس هم چنين اين گروه را مسوول حمله انتحاري روز سه‌شنبه مي‌داند.

اعلاميه‌هايي كه تاكنون در محل‌هاي انفجار پيدا شده، همگي خواستار اجراي قوانين افراطيون در بنگلادش شده‌اند.

در جريان حمله‌هاي روز سه‌شنبه 10 تن از جمله دو بمب گذار انتحاري كشته شدند و 21 تن ديگر زخمي شدند. اين انفجارها در دادگاهي در شهر چيتاگانگ (جنوب بنگلادش) و كانون وكلا (نزديك داكا) صورت گرفت.

يكي از زخمي شدگان يكي از بمب‌گذاران انتحاري احتمالي است كه در اثر بمبي كه به خود بسته بود، هر دو پايش را از دست داده است.

اين بمب گذار 19 ساله كه ابوالبشر نام دارد، در گفت‌وگو با خبرگزاري BSS در بيمارستان گفت: من اشتباه نكردم كه حمله‌ي انتحاري انجام دادم. من كار درستي كردم.

يك مقام امنيتي بنگلادش كه خواست نامش فاش نشود، با اشاره به اينكه تمامي 10 يگان امنيتي كشور تدابير امنيتي و اطلاعاتي و گشت‌هاي خود را افزايش داده‌اند، گفت: ما به دنبال شيخ عبدالرحمان رهبر جماعت المعهدين هستيم كه گمان مي‌رود در بنگلادش مخفي شده است.

انتهاي پيام

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آذر 1384ساعت 14:59  توسط محمد جهانگیریان  | 

احمق‎ ترين‎ شخصيتهاي‎ سياسي‎ امريكا

 همـزمـان بـا فـرا رسيـدن جشـن شكرگزاري‎ كه‎ با طبخ‎ و صـرف‎ بـوقـلمـون‎ در امريكا همراه‎ است‎‎ , فهـرسـت احمـق‎ تـريـن‎ سياستمداران‎‎ اين كشور منتشر شد .
در فهرست‎ امسال‎ آرنولد شوارتزينگر , فرماندار كاليفـرنيـا بـه‎ علـت‎ نـزاع بـا پـرستـاران‎‎‎ , معـلمـان , آتـش‎ نشـانـــان و نمايندگان‎ , احمق‎ پنج‎ ستاره‎ , لقب‎ گرفت‎ .
وي‎‎ براي حق‎ به‎ جانب‎ نشـان‎‎ دادن خـود انتخابات‎ ويژه‎‎ اي‎ برگزار كرد كه در پايان‎ كار اين‎‎ مخالفان به‎ او راي‎ منفي‎ دادند .
احمق‎ چهار ستاره‎ , پت‎ رابـرتـسـون‎ , مبلغ مسيحي‎ است‎‎ كه‎‎‎ به علت اينكه مردم‎ شهر دوور در پنسيلـوانيـا از مسـئولان‎ مــدارس‎ بــراي‎‎ اجبـاري كــردن‎ آمــوزش‎ نــظريــه‎ خلـقـت‎‎ خردمندانه‎‎ انسان‎ به جاي‎ خــلـقــت تـدريـجـي‎ انتقاد كرده‎ بودنـد , آنـان‎ را مورد لعـن‎‎ و نفرين قرارداد .
وي‎‎ چندي پيش‎ نيز از امريكا خواسـتـه‎ بود عليه‎ هوگو چاوز رئيس‎ جمهوري‎ ونــزوئلا اقدام‎ كند .

احمق‎ سـه‎‎ ستـاره رنـدي‎ كـلـي‎ , شهردار مينه‎‎ سوتاست‎ كه خود را حامي‎ بــوش‎ ناميده‎ بود .

احمق‎ دو ستاره‎ , كاتلين‎ بلانكـو , فرماندار لوئيزياناسـت‎ كـه‎‎ عــلاوه بــر عملكرد نامناسب‎ , اظهارنظرهاي‎ عجيـبـي‎ در طوفان‎‎ كاترينا بر جاي‎ گـذاشـت‎ , بـه‎ ايـن عنوان‎ انتخاب‎ شد .

احمق‎ تك‎ ستاره‎ نيز مايكل‎ براون‎ , نامزد شكست‎ خورده‎‎ كنگره و كـميـسيـونـر اتحاديه‎ اسبهاي‎ عربي‎ است‎ .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر 1384ساعت 17:15  توسط محمد جهانگیریان  | 

پرداخت یک مهریه نجومی در 10هزار سال!زن و شوهری با رجوع به دادگاه خانواده به علت نداشتن تفاهم در زندگی، تقاضای طلاق توافقی كردند.

به گزارش ایسنا، پس از بیان تقاضای طلاق توافقی از سوی زن و شوهری كه به دادگاه خانواده مراجعه كرده بودند، دادگاه بر اساس توافق زوجین برای پرداخت مهریه‌ی زن به میزان 124 هزار سكه‌ بهار آزادی به صورت قسط بندی شده، حكم طلاق را صادر كرد. 

بر این اساس، ‌ مرد تقبل كرد كه 124 هزار سكه مهریه را به صورت هر ماه، یك سكه پرداخت كند و به این ترتیب 10هزار و 333 سال یعنی تا سال 11717 هجری زمان لازم است تا مهریه زن به طور كامل پرداخت شود

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر 1384ساعت 17:14  توسط محمد جهانگیریان  | 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر 1384ساعت 12:48  توسط محمد جهانگیریان  | 

فاصله ايران با بمب اتم چقدر است؟


كارشناسان با تأكيد بر اين نكته كه ميزان اورانيوم فراوري شده در مجتمع «UCF» اصفهان تأمين‌كننده نياز نيروگاه بوشهر نيست، اظهار كرده‌اند: اين ميزان از اورانيوم فراوري‌شده براي توليد حدود 250 كيلوگرم اورانيوم 93% غني‌شده ـ كه امكان توليد هفت بمب اتم را فراهم مي‌كند، كافي است.


«بازتاب» در بخش سوم گزارش خود، از نتايج تحقيقات گسترده مؤسسه مطالعاتي لندن راجع به فعاليت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي، به انعكاس روايت آمريكا و انگليس از مرحله غني‌سازي چرخه سوخت هسته‌اي ايران مي‌پردازد.

در اين بخش، با توضيح مراحل فعاليت در سايت‌هاي «UCF» اصفهان و نطنز، علت مخالفت اروپا و آمريكا با چرخه سوخت ايران، دستيابي جمهوري اسلامي به قدرتي توصيف‌ شده است كه فاصله كمي با دستيابي به فناوري مورد نياز در تسليحات هسته‌اي دارد.

كارشناسان اروپايي و‌ آمريكايي مؤسسه مطالعاتي لندن، با تأكيد بر اين نكته كه ميزان اورانيوم فراوري شده در مجتمع «UCF» اصفهان به هيچ وجه تأمين‌كننده نياز نيروگاه بوشهر نيست، اظهار كرده‌اند: اين ميزان از اورانيوم فراوري‌شده براي توليد حدود 250 كيلوگرم اورانيوم 93% غني‌شده ـ كه امكان توليد هفت بمب اتم را فراهم مي‌كند، كافي است.

همچنين در اين گزارش، با توضيح چگونگي فرايند غني‌سازي به وسيله سانتريفيوژ آمده است، ايران با تغيير در آرايش دستگاه‌هاي سانتريفيوژ، مي‌تواند به راحتي نسبت به غني‌سازي سطح بالاي اورانيوم، اقدام كند.

در بخش‌هايي از قسمت سوم اين گزارش آمده است: مشكلات موجود در راه‌اندازي اوليه مجتمع «UCF»، نشان مي‌دهد كه اين مجتمع، پيش از اين‌كه كاملا آزمايش و براي توليد كامل شود، عجولانه به سمت توليد كشانده شده است. براي مثال؛ طرح اعلام‌شده براي توليد UF6 در مجتمع «UCF»، مستلزم ظرفيتي حدود 20 تن U3O8 در هر ماه است، اما ايران طي بيش از شش ماه، توانست 37 تن U3O8 تهيه كند؛ يعني ميزان ظرفيت و بازدهي فقط 6 تن در ماه بوده كه بسيار كمتر از ميزان طراحي شده است. حتي مهم‌تر اين‌كه محصول UF6 حاوي ناخالصي‌هايي است كه آن را براي استفاده به عنوان ماده تغذيه‌اي در سانتريفيوژها نامناسب مي‌سازد؛ بنابراين، اگر تعليق كنوني فعاليت‌هاي تبديل رفع شود، ممكن است، ايران براي دسترسي به ظرفيت توليد كامل در مجتمع «UCF»، براي توليد مقدار زياد و كافي از UF6 جهت كمك به رفع نيازهاي سوختي سالانه در رآكتور نيروگاه اتمي بوشهر، دست‌كم دو يا سه سال زمان نياز داشته باشد... .

مهم‌ترين جنبه برنامه هسته‌اي ايران از نقطه‌نظر گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي، توسعه فناوري غني‌سازي اورانيوم براي سانتريفيوژ گازي توسط ايران است، زيرا غني‌سازي مي‌تواند براي توليد اورانيوم مناسب در تهيه سلاح، استفاده شود.

ميزان ايزوتوپ اورانيوم 235 (U-235) در اورانيوم طبيعي 7 درصد است و همه 3/99 درصد باقي‌مانده تقريبا اورانيوم 238 است. غني‌سازي روندي براي افزايش ميزان و درصد اورانيوم 235، به بالاترين سطح مورد نياز در انواع مشخصي از سوخت رآكتور هسته‌اي يا براي استفاده در سلاح‌هاي هسته‌اي است. به طور كل، سطوح غني‌سازي، 3 تا 5 درصد اورانيوم 235 ـ در محدوده‌اي كه به طور رايج به عنوان اورانيوم غني‌شده سطح پايين شناخته مي‌شود ـ براي ساخت و تهيه سوخت رآكتورهاي نيروگاه‌هاي آب سبك لازم هستند؛ اين در حالي است كه سطوح بالاتر حدودا 90 درصدي براي اورانيوم 235 ـ در محدوده‌اي كه به عنوان اورانيوم غني‌شده سطح بالا شناخته شده است ـ بيشترين مطلوبيت را براي سلاح‌هاي هسته‌اي دارند... .

براي مثال؛ براي غني‌سازي 186 كيلوگرم اورانيوم طبيعي جهت توليد يك كيلوگرم اورانيوم غني‌شده 93 درصدي كه 2/0 درصد از اورانيوم 235 در مواد زايد باقي بماند، نياز به استفاده از واحدهاي كاري تفكيك‌كننده 238 است. به هر حال، براي توليد همان يك كيلوگرم اورانيوم غني‌شده 93 درصدي با مواد اوليه و تغذيه‌اي اورانيوم طبيعي بيشتر كه ميزان زايدات آن بيشتر باشد (مثلا اورانيوم 235 بيشتري در ضايعات وجود داشته باشد) نياز است تا واحدهاي كاري تفكيك‌كننده كمتري استفاده شود. مثلا براي غني‌سازي 309 كيلوگرم اورانيوم طبيعي در توليد يك كيلوگرم اورانيوم غني‌شده 93 درصدي كه 4/0 درصد از اورانيوم 235 در مواد زايد باقي بماند، نياز به استفاده از واحدهاي كاري تفكيك‌كننده 178 است؛ بنابراين لذا نظر به ميزان واحدهاي كاري تفكيك‌كننده، يك كارخانه غني‌سازي مي‌تواند، توليد را با تغيير در مقدار مواد اوليه و تغذيه‌اي مصرف شده و در ميزان اورانيوم 235 كه در ضايعات باقي مي‌ماند، مقدار توليد را افزايش يا كاهش دهد... .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر 1384ساعت 12:36  توسط محمد جهانگیریان  | 

مطالب قدیمی‌تر